UgensErhverv.dk

Skanska forbedrer igen halvårsregnskabet

For fjerde år i træk lykkedes det entreprenørvirksomheden at præstere vækst i halvårsregnskabet.

28-07-2005

Det er svært at undgå at tjene penge som den danske byggebranche kører for tiden. I halvårsregnskabet kan Skanska Danmark da også forsætte trenden med stigende overskud for hvert halvår. De seneste 4 er det således kun gået fremad for entreprenøren, der denne gang har øget omsætningen med 14 procent til 1.475 mio. kr., og mere end fordoblet overskuddet (EBIT) fra 16. mio. kr. til 34 mio. kr.

Ifølge Skanska skyldes resultatfremgangen en målrettet indsats med at matche medarbejdernes kompetencer til opgavekravene. Dertil kommer effekten af indførelse af industrialiserede byggeprocesser, så koncernens synergier inden for bl.a. indkøb, IT-værktøjer og videndeling udnyttes.

- Det er et utroligt flot resultat skabt af vores engagerede medarbejdere i samarbejde med kunderne. Den konstante fremgang kvartal for kvartal indikerer, at vi er godt på vej mod vores mål. Vi har en overskudsgrad på 2,4 procent, og vi arbejder på at forbedre den endnu mere.
For mange lyder det måske ikke af meget, men i byggebranchen, hvor det ikke er usædvanligt med overskudsgrader omkring 1 procent, er vi meget tilfredse, siger Klaus Steen Mortensen, adm. dir. i Skanska Danmark.

- mir

Brochurer

Det offentliges egne betalingsfrister er elastik i metermål

Det offentliges egne betalingsfrister er elastik i metermål

Virksomheder risikerer at skulle betale moms af udført arbejde for eksempelvis staten og kommunerne, FØR det offentlige selv har betalt deres regninger

Konkurser i byggeriet (Uge 45/2026-2)

Konkurser i byggeriet (Uge 45/2026-2)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger

Arbejdskriminalitet koster milliarder

Arbejdskriminalitet koster milliarder

Der findes ingen dansk opgørelse over omkostningerne ved arbejdskriminalitet – eksempelvis social dumping – men i Sverige skønnes det at løbe op i milliarder af kroner

Klimatilpasning skal udvikle danske byer og ikke blot beskytte dem

Klimatilpasning skal udvikle danske byer og ikke blot beskytte dem

Danske byer bliver i dag klimatilpasset, som om vandet følger kommunegrænser og lovparagraffer. Det giver dyre og mangelfulde løsninger. En ny rapport viser en anden vej