UgensErhverv.dk

Arkitekters hjem fredes

Egne huse af Utzon, Kjærholm og Clemmensen indstilles til fredning.

26-07-2005

Egne huse af Utzon, Kjærholm og Clemmensen indstilles til fredning

Fem villaer af fem fremtrædende danske arkitekter er indstillet til fredning af Kulturarvstyrelsen. Fælles for fire af villaerne er, at de er opført som hjem for arkitekterne selv og deres familie.

De fem villaer er: Utzons første hus til sig selv i Hellebæk fra 1952. Hanne og Poul Kjærholms villa ud til Øresundskysten i Hørsholm fra 1962. Arkitektparret Karen og Ebbe Clemmensens bolig i Gentofte fra 1953. Erik Christian Sørensens villa fra 1954 også i Gentofte. Samt endnu en Gentofte-villa af Eva og Niels Koppel, der som den eneste ikke har været beboet af arkitekterne selv.

I begrundelse for fredningen hedder det at villaerne ´har været banebrydende og dannet skole for det efterfølgende danske villabyggeri´.

- nn

Brochurer

Det offentliges egne betalingsfrister er elastik i metermål

Det offentliges egne betalingsfrister er elastik i metermål

Virksomheder risikerer at skulle betale moms af udført arbejde for eksempelvis staten og kommunerne, FØR det offentlige selv har betalt deres regninger

Konkurser i byggeriet (Uge 45/2026-2)

Konkurser i byggeriet (Uge 45/2026-2)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger

Arbejdskriminalitet koster milliarder

Arbejdskriminalitet koster milliarder

Der findes ingen dansk opgørelse over omkostningerne ved arbejdskriminalitet – eksempelvis social dumping – men i Sverige skønnes det at løbe op i milliarder af kroner

Klimatilpasning skal udvikle danske byer og ikke blot beskytte dem

Klimatilpasning skal udvikle danske byer og ikke blot beskytte dem

Danske byer bliver i dag klimatilpasset, som om vandet følger kommunegrænser og lovparagraffer. Det giver dyre og mangelfulde løsninger. En ny rapport viser en anden vej