UgensErhverv.dk
Betonelementfabrik runder 100 mio. i omsætningConfac A/S beskæftiger 50 medarbejdere på den mode

Betonelementfabrik runder 100 mio. i omsætning

Confac A/S runder en årsomsætning på 100 millioner, og udvider med to nye salgsafdelinger

06-12-2012

Tilgængelighed gennem lokal forankring er et afgørende konkurrenceparameter, lyder det fra administrerende direktør Erling Holm hos betonelementfabrikken Confac A/S i Randers, der – efter at have rundet en årsomsætning på 100 millioner - etablerer nye salgsafdelinger i Esbjerg og Roskilde

- Vi har over de sidste par år vundet et solidt fodfæste som landsdækkende leverandør af skræddersyede betonelementer og oplever en markant stigende efterspørgsel fra alle dele af landet. Det tager vi nu konsekvensen af med etablering af nye service- og salgscentre i Roskilde og Esbjerg.

Konstant fremgang
Siden opstarten af produktion på Nordeuropas mest effektive betonelementfabrik i foråret 2008 er det lykkedes Confac A/S, at trodse krisen i byggeriet med konstant fremgang. Om etableringen af de ny centre, siger han:

- Esbjerg og Roskilde er, både når det gælder offentligt og privat byggeri, inde i en stærk udvikling med en stribe store projekter i støbeskeen.Den udvikling vil vi gerne tage mere aktivt del i, og vi ser vores nye centre som strategiske omdrejningspunkter, der sammen med salgsafdelingen i Randers sikrer os en landsdækkende platform for firmaets fortsatte vækst, fortæller Erling Holm.

Lokale kontakter vigtige
Erling Holm pointerer, at lokal tilstedeværelse og tilgængelighed - både i relation til rådgivning, service og salg - er afgørende parametre i kampen om opgaverne.

- Intet kan erstatte den direkte personlige kontakt, som bygger på dybgående viden om lokale og regionale aktørers byggeplaner. Man må være til rådighed lokalt, hvis man vil være med, Nærhed og lokalkendskab baner vej for styrkede samarbejder med optimeret projektudvikling, sagsbehandling og umiddelbar problemløsning i gensidig respekt parterne imellem.

Ønsker eksport
Erling Holm ser i øvrigt på længere sigt Confac’s baser i Randers, Esbjerg og Roskilde som ideelle udgangspunkter for opbygning af eksport til både Norge, Tyskland og Sverige, og han understreger, at Confac har styrken til at slå til, når markederne åbner sig.

- År for år har vi formået at styrke og konsolidere virksomhedens økonomiske grundlag gennem tocifrede vækstrater, og i 2012 har vi rundet en omsætning på 100 millioner kroner og lander et stort millionoverskud, som står til rådighed for de kommende års ekspansive tiltag.

- jhn

Brochurer

Det offentliges egne betalingsfrister er elastik i metermål

Det offentliges egne betalingsfrister er elastik i metermål

Virksomheder risikerer at skulle betale moms af udført arbejde for eksempelvis staten og kommunerne, FØR det offentlige selv har betalt deres regninger

Konkurser i byggeriet (Uge 45/2026-2)

Konkurser i byggeriet (Uge 45/2026-2)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger

Arbejdskriminalitet koster milliarder

Arbejdskriminalitet koster milliarder

Der findes ingen dansk opgørelse over omkostningerne ved arbejdskriminalitet – eksempelvis social dumping – men i Sverige skønnes det at løbe op i milliarder af kroner

Klimatilpasning skal udvikle danske byer og ikke blot beskytte dem

Klimatilpasning skal udvikle danske byer og ikke blot beskytte dem

Danske byer bliver i dag klimatilpasset, som om vandet følger kommunegrænser og lovparagraffer. Det giver dyre og mangelfulde løsninger. En ny rapport viser en anden vej