Styrelsen for Slotte og Kulturejendomme har solgt Danmarks Akvarium til dansk/engelske investorer
27-11-2012
Styrelsen for Slotte & Kulturejendomme har efter et offentligt udbud solgt den historiske hvide bygning, der indtil for få dage siden husede Danmarks Akvarium, som tusindvis af danskere og turister har besøgt gennem årene for at se på fisk.
Bygningen er solgt til Hans August Lund (Managing Director i Goldman Sachs) samt Adam Falbert (ejendomsinvestor og medejer af Restaurations Kompagniet).
- Vi ser frem til at udvikle ejendommen med respekt for de interesser, der er omkring ejendommen og dens beliggenhed. Der er kontakt til kommunen samt projektudviklingsselskabet Procasa omkring projektet,” udtaler Adam Falbert.
Dialog i respekt for historien
Procasa har igangsat de indledende drøftelser med kommunen, potentielle lejere og øvrige interessenter:
- Historiske ejendomme kræver ekstra stor bevågenhed, fordi de som oftest er behæftet med mange følelser og mange forventninger til kommende aktiviteter i den pågældende ejendom. Derfor vil vi have en åben dialog med ejendommens interessenter med henblik på at stykke det rigtige projekt sammen, så offentligheden hurtigst muligt får glæde af at komme i ejendommen igen, udtaler Carsten Houtved fra Procasa.
Og vil man se på fisk, så bliver det i Ørestaden, hvor Danmarks Akvarium flytter ind i et nyt stort anlæg.
- jhn
Danmarks største udbyder af entreprenørmateriel, teleskoplæssere og kraner
Nedbrydning miljøsanering diamantskæring/boring
Betonelementløsninger – well-built for well-being!
Dansk importør af Bobcat
Online leasing af varebiler med ét klik.
Kæmpe udvalg i trælister - Se mere her!
Vinduer, døre, trapper og kviste
Stærkt sortiment til tætning, dæmpning og beskyttelse
Individuelle trætrapper siden 1972. Smukt og funktionelt dansk design.
Salg og montering •••• Siden 1997 | Prisgaranti
Virksomheder risikerer at skulle betale moms af udført arbejde for eksempelvis staten og kommunerne, FØR det offentlige selv har betalt deres regninger
BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger
Der findes ingen dansk opgørelse over omkostningerne ved arbejdskriminalitet – eksempelvis social dumping – men i Sverige skønnes det at løbe op i milliarder af kroner
Danske byer bliver i dag klimatilpasset, som om vandet følger kommunegrænser og lovparagraffer. Det giver dyre og mangelfulde løsninger. En ny rapport viser en anden vej