Naturklagenævn giver grønt lys for byggeri af formidlingscenter ved Møns Klint.
25-07-2005
Naturklagenævn giver grønt lys for byggeri af formidlingscenter ved Møns Klint
Det planlagte byggeri af et formidlingscenter ved Store Klint på Møn er kommet et stort skridt nærmere en virkeliggørelse, efter at også Naturklagenævnet har godkendt byggeriet i det unikke naturområde.
- Det er dejligt og helt afgørende at Naturklagenævnet blåstempler projektet, siger Nils Natorp, direktør for Geocenter Møn.
- Nu mangler vi Finansudvalgets godkendelse af Skov- og Naturstyrelsens tilskud på 15 mio.kr. og EU´s godkendelse af statstilskuddet. Disse forhold håber vi kan falde på plads inden 9. september 2005, hvor der ifølge planen skal underskrives kontrakt med den entreprenør, der vinder det EU udbudte anlægsprojekt.
Hvis alt går som planlagt er der byggestart senest den 1. november 2005 med henblik på indvielse af centret i maj 2007.
Geocenter-bygningen, der fremstår med en spektakulær træbeklædt vingeform i landskabet, er tegnet af PLH Arkitekter, der vandt den åbne internationale arkitektkonkurrence om projektet helt tilbage i 2002 blandt 291 deltagere.
- nn
Online leasing af varebiler med ét klik.
Alt i overdækning. Dansk design.
Alt i løftegrej, løfteudstyr, kraner, faldsikring mm.
Vedligeholdelsesfri carport i tidløst design
Tysk kvalitets siden 1860!
Tagdækkernes faldsikringssystem
Salg og montering •••• Siden 1997 | Prisgaranti
Lindab stålprofiler til tag og facade løsninger
Alt i tagpap og membraner til tage og bygninger
Kæmpe udvalg i trælister - Se mere her!
Det har også vakt stor opmærksomhed på Christiansborg, at TV2 endnu en gang har afsløret grove overtrædelser af reglerne om behandling af asbest. SF kræver mere kontrol
Frank Schou Kruse, CEO hos entreprenørvirksomheden Nordkysten blev kåret som Årets Ejerleder i 2025 i Hovedstaden. Han er tredje generations ejerleder og kombinerer grønne ambitioner med økonomisk snusfornuft
TV2 bragte fredag morgen et indslag, der viser, at der fortsat er store problemer med virksomheder, der bryder reglerne om fjernelse af asbest. Og det er endda virksomheder, som er autoriserede til at fjerne asbesten
SMVdanmark har ti forslag til, hvordan en ny regering kan skabe bedre vilkår for landets små - og mellemstore virksomheder.