Beton skal fremover blandes efter europæiske regler tilpasset danske forhold.
01-07-2005
Når der fremover konstrueres og bygges med beton skal det foregå efter de europæiske normer, og det betyder, at mange af de gamle prøvningsmetoder erstattes af nye.
En række leverandører af færdigblandet beton, producenter af betonelementer og betonentreprenører skal derfor lægge deres kvalitetsstyringssystem om, og samtidig skal mange rådgivende ingeniører ændre deres beskrivelse af betonarbejder.
Det er konsekvensen af de nye tillæg til Bygningsreglement og Småhusreglementet, som erstatter den hidtidige standard DS 481 med den europæiske DS/EN 206-1 og DS 2426.
Sidstnævnte tillæg er den danske tillempning til den europæiske standard, som Dansk Standard og betonbranchen har udarbejdet.
Flere steder i den europæiske standard henvises til ”regler på anvendelsesstedet”, hvor nationale regler i stedet træder i kraft.
De nye standarder kan kun bruges samlet og ikke enkeltvis, og med dem bortfalder DS referencen til DS 481 ”Beton. Materialer” fra 15. januar 2006.
- mir
Arbejdsbelysning til professionelle håndværkere
Læs september 2023 udgaven her
Markedsledende i afvandingsteknik
Læs november 2023 udgaven her
Læs det nyeste om vinduer. Udgives i samarbejde med VinduesIndustrien
En ny metode kan forvandle kasseret stenuld og beton fra at være en affaldsudfordring til at være en betoningrediens i en proces, der samtidig indfanger CO2 fra kredsløbet
Glaseksperten vil gennem automatisering sikre cirkulær håndtering af stel
Den tidligere statsministerbolig på Frederiksberg Bredegade 11, skulle renoveres og fik nye trævinduer med samme udseende som fra 1850`erne
22-årige Ella Stevens Andreasen er nu faguddannet brolægger – den første på Sjælland i 30 år