UgensErhverv.dk

Stærk faglig profil til Gulvbranchen

Dansk Byggeri har ansat Torben Hessing-Olsen som ny konsulent for det fagtekniske arbejde i Gulvbranchen

06-11-2012

Det er et branchekendt ansigt, der fremover skal stå i spidsen for Gulvbranchens samarbejde med entreprenører og leverandører. Dansk Byggeri har ansat Torben Hessing-Olsen til betjening af Gulvbranchen, og han kommer fra en mangeårig stilling som adm. direktør i det anerkendte gulvfirma P. Rasmussen og sønner, og han skal fremover bidrage til at skærpe gulvbranchens profil.
Samtidig sætter Dansk Byggeri med ansættelsen Torben Hessing-Olsen en tyk streg under ønsket om at styrke det fagtekniske arbejde i Gulvbranchen.

- Vi glæder os til samarbejdet. Torben kommer med en betydelig faglig ballast, både i kraft af uddannelsen som civilingeniør og på grund af hans store erfaring med arbejdet inden for byggeriet generelt og gulvfaget i særdeleshed, siger branchechef Anders Hjorth Jensen, Dansk Byggeri og fortsætter:

- Torben bliver et stort aktiv for Gulvbranchen, idet han både har den faglige og personlige gennemslagskraft, der skal til for at kunne stå spidsen for det tekniske samarbejde mellem entreprenører og leverandører.

Fortsættes ...



Torben Hessing-Olsen skal i første omgang styrke og udvikle aktiviteterne i Gulvbranchens fagtekniske udvalg, som udgør en af hjørnestenene i branchearbejdet mellem gulvbranchens leverandører og entreprenører. De tekniske udfordringer inden for de forskellige gulvmaterialer udvikler sig hele tiden, og her skal Gulvbranchen hele tiden være på forkant med udviklingen.

- Efter mange gode år som gulventreprenør glæder jeg mig til at få mulighed for at dykke mere ned i de gulvtekniske emner. Gulvbranchen spiller en afgørende rolle for, at gulvfaget fremstår som én stærk part inden for byggeriet, og med den erfaring jeg kommer med, mener jeg at kunne bidrage yderligere til den position, siger Torben Hessing-Olsen.

Torben er uddannet civilingeniør og kommer fra en mangeårig stilling som adm. direktør i gulvfirmaet P. Rasmussen og sønner A/S.

- mir

Brochurer

Det offentliges egne betalingsfrister er elastik i metermål

Det offentliges egne betalingsfrister er elastik i metermål

Virksomheder risikerer at skulle betale moms af udført arbejde for eksempelvis staten og kommunerne, FØR det offentlige selv har betalt deres regninger

Konkurser i byggeriet (Uge 45/2026-2)

Konkurser i byggeriet (Uge 45/2026-2)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger

Arbejdskriminalitet koster milliarder

Arbejdskriminalitet koster milliarder

Der findes ingen dansk opgørelse over omkostningerne ved arbejdskriminalitet – eksempelvis social dumping – men i Sverige skønnes det at løbe op i milliarder af kroner

Klimatilpasning skal udvikle danske byer og ikke blot beskytte dem

Klimatilpasning skal udvikle danske byer og ikke blot beskytte dem

Danske byer bliver i dag klimatilpasset, som om vandet følger kommunegrænser og lovparagraffer. Det giver dyre og mangelfulde løsninger. En ny rapport viser en anden vej