UgensErhverv.dk

Fyrer dansk håndværker og hyrer polakker

Det bliver mere og mere almindeligt: Billige polakker erstatter danske håndværkere.

30-06-2005

"Midt i tidevandets rytme ud til Vesterhavet ligger Fanø. Allerede ombord på færgen fra fastlandet fornemmer man en særlig ro og fyldes med en glæde i forventningen om… Fanø.
Stemningen på Fanø er ganske unik og har rod i stolte traditioner, fortællinger og samspillet mellem menneske og natur. Frisk luft føder klare tanker, og tiden tager en anden rytme. For rigtig mange gæster er Fanø derfor det helt rette sted at komme til kræfter og genvinde energien. Andre taber helt hjertet og slår sig ned permanent".
Den poetiske tekst skyldes det lokale turistbureau, og mange er faldet for teksten og øens uomtvistelige charme - heriblandt en 63-årig tysk kvinde fra Hamborg.
Hun er tilfreds med den smukke ø, men meget utilfredshed med de danske håndværkerpriser. I første omgang havde hun hyret en dansk håndværker til totalrenovering af sit sommerhus, men hun fandt ud af, at der var mulighed for at engagere billige polakker. Derfor smed hun den danske håndværker ud og hyrede i stedet tre billige polakker.
Men de havde ikke arbejds- og opholdstilladelse, så nu er politiet gået ind i sagen, skriver Nyhedsbrevet 3F.
Polakkerne fik ikke løn. Derimod bød den tyske kvinde på kost, logi og en gratis ferie, når de var færdige med ombygningen af sommerhuset.
Hun har forklaret, at håndværkerne blot var nogle polske venner, men "vennerne" havde ingen papirer, og var tydeligvis illegale.
Det er 3F, der har anmeldt sagen, og i dag var politiet ved at afhøre de implicerede via tolk.

-Hag

Brochurer

Det offentliges egne betalingsfrister er elastik i metermål

Det offentliges egne betalingsfrister er elastik i metermål

Virksomheder risikerer at skulle betale moms af udført arbejde for eksempelvis staten og kommunerne, FØR det offentlige selv har betalt deres regninger

Konkurser i byggeriet (Uge 45/2026-2)

Konkurser i byggeriet (Uge 45/2026-2)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger

Arbejdskriminalitet koster milliarder

Arbejdskriminalitet koster milliarder

Der findes ingen dansk opgørelse over omkostningerne ved arbejdskriminalitet – eksempelvis social dumping – men i Sverige skønnes det at løbe op i milliarder af kroner

Klimatilpasning skal udvikle danske byer og ikke blot beskytte dem

Klimatilpasning skal udvikle danske byer og ikke blot beskytte dem

Danske byer bliver i dag klimatilpasset, som om vandet følger kommunegrænser og lovparagraffer. Det giver dyre og mangelfulde løsninger. En ny rapport viser en anden vej