UgensErhverv.dk

Kommuner vil have faskiner og græs på taget

Næsten 25 procent af kommunerne stiller klimakrav i deres lokalplaner, viser en ny undersøgelse

19-10-2012

Hvis du vil bygge her, så skal du installere faskiner eller plante græs på taget, lyder det i næsten 25 procent af landets kommuner. Det viser en ny rundringning fra Dansk Byggeri.

Siden 1. juli 2012 har kommunerne haft mulighed for at integrere klimakrav til nybyggeri i deres lokalplaner for at forhindre oversvømmelse ved f.eks. skybrud. Det er positivt, at kommunerne vil forhindre oversvømmelser, men kommunerne bør nøje overveje, hvilke krav de stiller.

- Græs på taget og faskiner kan f.eks ikke klare skybrud. Det virker som en aflastning af afløbssystemet ved normalregn, men ved større mængder vand på kort tid vil faskinen give op, og græsset vil stoppe med at absorbere vandet, siger Niels Nielsen, branchedirektør i Danske Anlægsentreprenører i Dansk Byggeri.

Niels Nielsen sætter dermed spørgsmålstegn ved, om det er en god idé, at de næsten 25 procent af landets kommuner stiller krav om, at boligejere, virksomheder og andre, der vil bygge i et bestemt område, skal investere i faskiner og/eller græs på taget.

Fortsættes ...


- Hvis klimatiltag skal nytte, er der behov for at overveje konsekvenserne af de krav, som kommer fra kommunerne. Bl.a.
har Statens Byggeforskningsinstitut peget på, at det er en udfordring at undgå fugtproblemer i huse med grønne tage, så den slags krav i lokalplanerne skal vælges med omhu. Klimakrav bør tage afsæt i analyser af effekten på de problemer, man ønsker at løse, siger Niels Nielsen.

Og samtidig bør der være en kompensation til dem, der møder krav om at investere i klimaløsninger.

- Hvis private investerer i løsninger, så de ikke belaster det kommunale spildevandsanlæg, bør der gives en rabat over taksterne. Energiselskaberne gør det jo allerede med boligejere, som har en vindmølle. Her løber måleren baglæns, når vindmøllen producerer mere strøm, end der bruges, siger Niels Nielsen.

- mir

Brochurer

Det offentliges egne betalingsfrister er elastik i metermål

Det offentliges egne betalingsfrister er elastik i metermål

Virksomheder risikerer at skulle betale moms af udført arbejde for eksempelvis staten og kommunerne, FØR det offentlige selv har betalt deres regninger

Konkurser i byggeriet (Uge 45/2026-2)

Konkurser i byggeriet (Uge 45/2026-2)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger

Arbejdskriminalitet koster milliarder

Arbejdskriminalitet koster milliarder

Der findes ingen dansk opgørelse over omkostningerne ved arbejdskriminalitet – eksempelvis social dumping – men i Sverige skønnes det at løbe op i milliarder af kroner

Klimatilpasning skal udvikle danske byer og ikke blot beskytte dem

Klimatilpasning skal udvikle danske byer og ikke blot beskytte dem

Danske byer bliver i dag klimatilpasset, som om vandet følger kommunegrænser og lovparagraffer. Det giver dyre og mangelfulde løsninger. En ny rapport viser en anden vej