UgensErhverv.dk
FARE FOR EKSPLOSION I STOLPEKONSTRUKTIONUlykken skete i en stolpe af samme type som disse,

FARE FOR EKSPLOSION I STOLPEKONSTRUKTION

For nylig fik en beboer alvorlige forbrændinger under arbejdet med at bore hul i en stolpe.

28-06-2005

For nylig fik en beboer alvorlige forbrændinger under arbejdet med at bore hul i en stolpe. Ulykken skete fordi stolpen var lukket, og i hulrummet var der opstået et overtryk af brint - en gasart, der meget let antænder og eksploderer ved kontakt med ilt. BYG-ERFA er fremme med et nyt erfaringsblad om hvordan man undgår tilsvarende ulykker.

En beboer i et UNIC kædehus blev ramt af stikflammer under boring i en stolpe. Boringen var et forarbejde til opsætning af et plankeværk. Stolpen indgår i en konstruktion af galvaniseret firkantrør, der er lukket foroven og nedstøbt i betonfundament. Netop den lukkede løsning er direkte årsag til faren for eksplosion, idet zink fra den galvaniserede stolpe udvikler brint sammen med beton og vand.

Konsulent Torben Eggert fra Teknologisk Institut er ansvarlig for en række undersøgelser foretaget efter ulykken.
Torben Eggert udtaler, "Vi har undersøgt andre stolper i byggeriet og fundet nøjagtig samme problem. Rundt om i landet er opført omkring 1700 huse med stolpekonstruktioner af samme type. Det betyder, at en tilsvarende ulykke kunne ske igen. Derfor advarer vi imod brug af denne løsning fremover."

BYG-ERFA´s nye erfaringsblad fortæller udførligt om årsagen til ulykken, og anviser hvordan lignede situationer kan undgås. "Et af BYG-ERFA´s formål er at formidle byggetekniske løsninger, der bidrager til sikkerhed for alle parter i byggeriet.
Derfor er det særligt vigtigt for os, at vi med erfaringsbladene er med til at afdække og forebygge ulykker, præcis som i dette tilfælde", siger Jens Østergaard fra Fonden BYG-ERFA.

Titlen på det nye erfaringsblad er: "Galvaniserede, lukkede stolper nedstøbt i beton - risiko for eksplosion" og har nummeret, SfB (29) 05 04 09. For bestilling ring 44 89 06 40 eller gå ind på hjemmesiden www.byg-erfa.dk

Brochurer

Fra byggeaffald til ny beton

Fra byggeaffald til ny beton

En ny metode kan forvandle kasseret stenuld og beton fra at være en affaldsudfordring til at være en betoningrediens i en proces, der samtidig indfanger CO2 fra kredsløbet

Glaseksperten minimerer ressourcespild

Glaseksperten minimerer ressourcespild

Glaseksperten vil gennem automatisering sikre cirkulær håndtering af stel

Nye, koblede vinduer til historisk bolig

Nye, koblede vinduer til historisk bolig

Den tidligere statsministerbolig på Frederiksberg Bredegade 11, skulle renoveres og fik nye trævinduer med samme udseende som fra 1850`erne

Nu er Ella brolægger!

Nu er Ella brolægger!

22-årige Ella Stevens Andreasen er nu faguddannet brolægger – den første på Sjælland i 30 år