Investorer og lejere vil have byggeri, der er mere grønt end, hvad reglerne kræver. Der er nemlig penge at spare ved merinvesteringen, viser erfaringer fra NCC Property Development
16-10-2012
- Det er mere reglen end undtagelsen, at vores kunder i dag ønsker at betale ekstra for miljøvenligt byggeri, som går længere end bygningsreglementerne kræver.
Sådan siger Nikolaj Hertel, tidligere administrerende direktør Nikolaj Hertel i NCC Property Development, der netop har skiftet til et nyt job inden for koncernen som senior advisor for NCC Property Development Nordic.
Der er nemlig penge at spare i den forholdsvis lille merinvestering på typisk to til tre procent af byggeprisen, da det giver væsentligt lavere driftsomkostninger på bygningen efterfølgende.
- De seneste års udvikling har vist, at virksomhederne på trods af krisen er meget fremsynede og har en stor velvilje for at handle med omtanke. Det betyder, at vi får et lidt større økonomisk råderum til at udvikle energi- og miljøvenlig byggeri, som for kunderne resulterer i økonomiske gevinster og pleje af deres CSR-profil, fortsætter Nikolaj Hertel.
Ønsker at være på forkant
Fokus for NCC Property Development har derfor gennem en årrække været en målrettet indsats for at udvikle byggeri efter de mest anerkendte energi- og bæredygtighedsstandarder. For at være på forkant med markedets krav er den fremadrettede ambition, at NCC’s kommende nybyggede Company Houses skal certificeres efter den nye danske ordning DGNB Denmark.
Fortsættes ...
- Både investorer og brugere stiller i stigende omfang krav til dokumentationen af gevinsterne i både et økonomisk og CSR-mæssigt perspektiv. Mange både danske og udenlandske virksomheder arbejder efter klare CSR-politiker og retningslinjer for miljøpåvirkningen fra deres lokaler. Og tendensen er ved at brede sig til andre dele af markedet, uddyber Nikolaj Hertel.
Gode erfaringer allerede i hus
Allerede i NCC’s eksisterende Company Houses er der gode erfaringer med miljøvenligt byggeri. I 2009 flyttede IT-konsulentvirksomheden Capgemini Danmark A/S ind i Vallensbæk Company House, hvor flere virksomheder deler møde- og andre fællesfaciliteter. Ejendommen er mere energi- og dermed miljøvenlig, end reglerne kræver i dag, og har blandt andet bedre isolering, udvendig solafskærmning og intelligente el-installationer.
- Vi har opnået betydelige besparelser ved at flytte ind i en lidt dyrere men energivenlig ejendom, som passer til vores internationale koncernpolitik. Hos Capgemini er CSR også drevet af økonomi – ikke kun af et grønt hjerte. Et lavere energiforbrug giver os større kontrol med de variable omkostninger, og potentialet er stort, da alle forventer stigende energipriser, siger indkøbschef i Capgemini Henrik Kampmann-Lassen.
Vallensbæk Company House er opført som en såkaldt GreenBuilding. Det betyder, at huset er 25 procent mere energieffektivt, end den nationale energiramme kræver.
- mir
Salg og montering •••• Siden 1997 | Prisgaranti
Nedbrydning miljøsanering diamantskæring/boring
Danmarks største udbyder af entreprenørmateriel, teleskoplæssere og kraner
Betonelementløsninger – well-built for well-being!
Køb VVS online - Fri fragt ved køb over Kr. 599,-
Stærkt sortiment til tætning, dæmpning og beskyttelse
Tilbyder ByggepladsService og HåndværkerRengøring
Udlejning af containere til opbevaring og flytning
Når toppen skal nåes
Magasin om bæredygtighed i byggebranchen
Virksomheder risikerer at skulle betale moms af udført arbejde for eksempelvis staten og kommunerne, FØR det offentlige selv har betalt deres regninger
BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger
Der findes ingen dansk opgørelse over omkostningerne ved arbejdskriminalitet – eksempelvis social dumping – men i Sverige skønnes det at løbe op i milliarder af kroner
Danske byer bliver i dag klimatilpasset, som om vandet følger kommunegrænser og lovparagraffer. Det giver dyre og mangelfulde løsninger. En ny rapport viser en anden vej