UgensErhverv.dk

Ingen øst-håndværkere hos de private

Trods lange ventetider på danske håndværksfirmaer hyrer private forbrugere ikke østeuropæiske håndværkere til opgaverne.

28-06-2005

Der er i øjeblikket et par måneders ventetid på at få en håndværker til at sætte nyt køkken op eller lægge nyt tag. Men selv om det nok kan krible i fingrene på en ivrig boligejere for at få udført opgaven, når beslutningen først er taget, så venter man pænt på, at den danske håndværker får tid.

I en rundspørge som Dansk Byggeri har udført blandt 117 lokalforeningsformænd melder 91 %, at de ikke har erfaring med konkurrence fra udlandet.

Konklusionen er derfor, at omfanget af udenlandsk arbejdskraft hos private forbrugere ikke er særlig udbredt, og 85% af formændene anser heller ikke den potentielle konkurrence fra udlandet som en trussel.

- Meget peger derfor i retning af, at den store opmærksomhed på konkurrence fra de billigere udenlandske håndværkere, som har præget medierne i perioder, er overvurderet, siger afdelingschef Vibeke Gaardsholt fra Dansk Byggeri i en kommentar til undersøgelsen.

- Vores medlemmer ved godt, at der langt fra kun konkurreres på pris, men også på kvaliteten af det udførte arbejde. Et andet konkurrenceparameter er tryghed.
Det er både svært og dyrt at få erstatning, hvis det udenlandske firma, man har hyret, nægter at udbedre eventuelle fejl. Den tryghed, man får gennem Byggeriets Ankenævn, gælder kun, hvis håndværkeren er medlem af Dansk Byggeri, forklarer Vibeke Gaardsholt.

Ved udgangen af april var der 217 bygge- eller anlægsarbejdere ansat i Danmark via "Østaftalen", der sikrer, at østeuropæere ansættes under samme vilkår som danske.
I alt arbejder der 160.000 danskere i bygge- og anlægsbranchen.

- mir

Læs mere om Dansk Byggeris undersøgelse her

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Ambition: mursten, der kan lagre CO2

Ambition: mursten, der kan lagre CO2

Forskere og virksomheder i Sønderborg og omegn vil udvikle teknologi, der gør det muligt at lagre CO2 i mursten

Uduelige og inkompetente embedsmænd koster el-kunder mindst ti milliarder kroner

Uduelige og inkompetente embedsmænd koster el-kunder mindst ti milliarder kroner

Kun 206 kilometer el-net ud af de 490 kilometer el-net, som der ifølge planen var behov for pr. 1. januar 2026, er anlagt

Konkurser i byggeriet (Uge 15/2026-2)

Konkurser i byggeriet (Uge 15/2026-2)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger

Nordic Wood Industries nupper HusCompagniets elementproduktion

Nordic Wood Industries nupper HusCompagniets elementproduktion

Alle 93 medarbejdere fra HusCompagniet Production fortsætter i det nye setup