Byggeriets IT og El & VVS Data bliver til BygTeq it.
28-06-2005
Dansk Byggeri og Tekniq var på nippet til at indgå en fusion i foråret, men kunne ikke blive enige, da det kom til stykket. En fusion ville kunne give nogle synergifordele, og dem er man alligevel gået i gang med at høste ved nu at sammenlægge de to organisationers IT-selskaber. Byggeriets IT og El & VVS Data er byggeriets to største IT-selskaber, som nu bliver til BygTeq it med kontorer både i jylland og i hovedstadsområdet.
- Vi har i bygge- og installationsbranchen et stigende behov for via IT at effektivisere vores arbejdsprocesser, samt via IT at sikre vores kunder bedre styring af bygge- og installationsarbejdet i byggeprocesserne. Bygteq it skal på forretningsmæssige vilkår fremme udviklingen og anvendelse af IT i bygge- og installationsbranchen, siger Jørgen Vorsholt.
Både Dansk Byggeri og Tekniq forventer sig positive effekter af fusionen.
- Der er ingen tvivl om, at fusionen er det eneste rigtige set såvel ud fra et forretnings- som branchemæssigt synspunkt, siger Leif Jensen, næstformand i Tekniq.
- Vi har behov for en stærk og handlekraftig IT-leverandør, der har 100 % fokus på bygge- og installationsbranchens stigende behov for anvendelse af IT. I samarbejde med bygge- og installationsbranchens øvrige interessenter kan Bygteq it sikre, at der til stadighed udvikles netop de IT produkter og services, vi skal bruge i dagligdagen i vores virksomheder, slutter Leif Jensen.
Bygteq it vil med en kundeportefølje på ca. 5.000 kunder i bygge- og installationsbranchen, en omsætning på 80 mio. og 110 ansatte blive langt den største brancheorienterede IT-leverandør i Danmark.
- mir
Læs november 2023 udgaven her
Arbejdsbelysning til professionelle håndværkere
Læs det nyeste om vinduer. Udgives i samarbejde med VinduesIndustrien
Markedsledende i afvandingsteknik
Læs september 2023 udgaven her
En ny metode kan forvandle kasseret stenuld og beton fra at være en affaldsudfordring til at være en betoningrediens i en proces, der samtidig indfanger CO2 fra kredsløbet
Glaseksperten vil gennem automatisering sikre cirkulær håndtering af stel
Den tidligere statsministerbolig på Frederiksberg Bredegade 11, skulle renoveres og fik nye trævinduer med samme udseende som fra 1850`erne
22-årige Ella Stevens Andreasen er nu faguddannet brolægger – den første på Sjælland i 30 år