UgensErhverv.dk
Multiværktøjer med ekstra kraftPMF 250 CES med konstant høj ydelse og tilbehørssk

Multiværktøjer med ekstra kraft

Bosch opgraderer schweizerkniven, og lancerer nu to nye multiværktøjer med ekstra saft og kraft

10-10-2012

Hvis havebordet skal slibes, inden det gemmes væk for vinteren, eller hvis isolerings-listerne til døre eller vinduer skal skæres til for at holde kulden ude, kan du trygt gå til opgaven med Bosch’ opgraderede versioner af PMF-multifunktionsværktøjerne.

I dette efterår kan alle gør det selv-folk opleve to nye, kraftigere maskiner, der med en motorkapacitet på henholdsvis 190 og 250 watt kan løfte en lang række praktiske indendørs og udendørs opgaver, herunder at save, slibe, polere, pudse, fræse og skære. Kun fantasien sætter grænser både for anvendelsesområder og materialer.

- PMF-modellerne er nogle af vores mest populære værktøjer, da én og samme maskine kan bruges til en masse forskellige opgaver. Vi er stolte af at præsentere to kraftigere versioner, der samtidigt gør det lettere at udføre en lang række præcisionsopgaver takket være det nye vibrationsreducerende design, siger Lars Poulsen, Brand Manager hos Bosch.

Nemt skift af tilbehør
PMF 250 CES er den hidtil kraftigste PMF-model, der er mere effektiv og klarer de praktiske opgaver i hjemmet endnu hurtigere end sine forgængere. Den nye ”Constant Electronic”-teknologi sikrer en konstant høj ydelse også under belastning, således at PMF 250 CES yder den fulde effekt på 250 watt, uanset om der saves, slibes, skrabes eller skæres i hårde eller bløde materialer.

For første gang kan man på PMF 250 CES skifte imellem de forskellige funktioner uden brug af ekstra værktøj. Det nye SDS-system betyder, at skiftet fra fx savklinge til en dyksavklinge eller deltaslibeplade blot foretages ved at dreje det indbyggede håndtag imod uret, indtil savklingen frigøres. Dernæst indsættes det nye tilbehør, og håndtaget drejes med uret for at låse det fast.

Nem indstilling af skæredybde
Samtidigt med lanceringen af 250 watt-modellen har Bosch opgraderet den tidlige PMF-model, som nu går fra 180 til 190 watt. Både PMF 190 E og PMF 250 CES har trinløst forvalg, så omdrejningstallet kan indstilles til det materiale, der arbejdes med.

Både PMF 190 E og PMF 250 CES kommer med dybdestop med fire trin, så man kan indstille skæredybden. Den kan indstilles til enten 8, 10, 12 eller 14 mm med den medfølgende savklinge på 85 mm i diameter. Takket være et nyt design afgiver begge maskiner desuden færre vibrationer, når de er i brug, hvilket gør det let at håndtere værktøjerne og arbejde med dem i længere tid.

-jhn

Brochurer

Det offentliges egne betalingsfrister er elastik i metermål

Det offentliges egne betalingsfrister er elastik i metermål

Virksomheder risikerer at skulle betale moms af udført arbejde for eksempelvis staten og kommunerne, FØR det offentlige selv har betalt deres regninger

Konkurser i byggeriet (Uge 45/2026-2)

Konkurser i byggeriet (Uge 45/2026-2)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger

Arbejdskriminalitet koster milliarder

Arbejdskriminalitet koster milliarder

Der findes ingen dansk opgørelse over omkostningerne ved arbejdskriminalitet – eksempelvis social dumping – men i Sverige skønnes det at løbe op i milliarder af kroner

Klimatilpasning skal udvikle danske byer og ikke blot beskytte dem

Klimatilpasning skal udvikle danske byer og ikke blot beskytte dem

Danske byer bliver i dag klimatilpasset, som om vandet følger kommunegrænser og lovparagraffer. Det giver dyre og mangelfulde løsninger. En ny rapport viser en anden vej