UgensErhverv.dk
Efterårskulde lokker os til nye vinduerEfteråret minder os om, at huset trænger til nye v

Efterårskulde lokker os til nye vinduer

Ifølge Jydsk Vindueskompagni er efteråret højsæson for nye vinduer

21-09-2012

De første efterårsdage har vist sig og der har været aftener, hvor vi har haft lyst til at sætte os i sofaen under et tæppe med en kop varm kaffe og tændte stearinlys – som en lille forsmag på den kommende vinters hjemlige hygge.

Men måske medfører tændte stearinlys i vindueskarmen en blafrende flamme? Måske sker det også, at beboerne oplever træk og kølig luft foran vinduet. I hvert fald er efteråret ifølge Jydsk Vindueskompagni højsæson for nye vinduer.

- Årsagerne er flere. For det første er de kølige dage kommet tilbage og vi småfryser måske. For det andet kan vi se på varmeregningen, at vi igen får behov for at tænde for radiatoren eller skrue op for fyret, lyder det fra virksomheden.

Nye vinduer giver varme i huset
Det får mange til at overveje at energiforbedre huset for på sigt at få et bedre energiregnskab, en lavere varmeregning og en god miljømæssig samvittighed. Langt de fleste vinduer på markedet i dag isolerer ikke bare, men tilfører faktisk varme til huset. Det sker ved, at de lukker sollyset og solvarmen ind og sørger for at holde den tilførte varme inde i huset. Det betyder, at boligejeren kan skrue ned for de øvrige varmekilder og dermed spare både energi og penge.

- jhn

Brochurer

Det offentliges egne betalingsfrister er elastik i metermål

Det offentliges egne betalingsfrister er elastik i metermål

Virksomheder risikerer at skulle betale moms af udført arbejde for eksempelvis staten og kommunerne, FØR det offentlige selv har betalt deres regninger

Konkurser i byggeriet (Uge 45/2026-2)

Konkurser i byggeriet (Uge 45/2026-2)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger

Arbejdskriminalitet koster milliarder

Arbejdskriminalitet koster milliarder

Der findes ingen dansk opgørelse over omkostningerne ved arbejdskriminalitet – eksempelvis social dumping – men i Sverige skønnes det at løbe op i milliarder af kroner

Klimatilpasning skal udvikle danske byer og ikke blot beskytte dem

Klimatilpasning skal udvikle danske byer og ikke blot beskytte dem

Danske byer bliver i dag klimatilpasset, som om vandet følger kommunegrænser og lovparagraffer. Det giver dyre og mangelfulde løsninger. En ny rapport viser en anden vej