UgensErhverv.dk

Samme dykpumpe til snavset og rent vand

En dykpumpe fra AL-KO Ginge kan bruges til både spildevand og rent vand

05-09-2012

Bor du i hus med kælder? Har du fiskedam eller svømmepøl i haven? Så er det også en god idé at have en dykpumpe ved hånden.

Nærmere forklaring er næppe nødvendig, hvis man blot én gang har haft oversvømmelse i kælderen eller prøvet at tømme fiskedammen med håndkraft. Men for mange har det svære spørgsmål hidtil været: Skal det være en pumpe til rent vand, til snavset vand, eller skal jeg anskaffe to pumper?


AL-KO Ginge er kommet med en løsning, der kombinerer de to muligheder. Combi-dykpumpen kan foruden at pumpe rent vand også pumpe spildevand med helt op til 30 millimeter store flydende partikler. Er det kældergulvet, der sejler, er det rart at vide, at pumpen kun efterlader fem millimeter vand ved manuel drift. Ikke blot når vandet er rent, men - som noget nyt - nu også når vandet er snavset, og i det tilfælde sikrer de selvrensende indsugningsåbninger mod driftstop

Automatisk afbryder
Pumpen er forsynet med flere praktiske finesser blandt andet automatisk svømmeafbryder. Ved hjælp af den kan man indstille pumpen til at starte, når vandstanden stiger over en bestemt højde og standse igen, når den ønskede vandstand er nået. Og stadig ned til de fem millimeter.

Omstillingen af pumpen fra brug i snavset vand til overfladesugning foregår ganske enkelt ved at dreje pumpefoden.

Dykpumpen fra AL-KO findes i to modeller: Twin 10000 Combi og Twin 14000 Combi, der har en kapacitet på henholdsvis 11.000 l/t og 14.000 l/t.

-tibu

Brochurer

Det offentliges egne betalingsfrister er elastik i metermål

Det offentliges egne betalingsfrister er elastik i metermål

Virksomheder risikerer at skulle betale moms af udført arbejde for eksempelvis staten og kommunerne, FØR det offentlige selv har betalt deres regninger

Konkurser i byggeriet (Uge 45/2026-2)

Konkurser i byggeriet (Uge 45/2026-2)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger

Arbejdskriminalitet koster milliarder

Arbejdskriminalitet koster milliarder

Der findes ingen dansk opgørelse over omkostningerne ved arbejdskriminalitet – eksempelvis social dumping – men i Sverige skønnes det at løbe op i milliarder af kroner

Klimatilpasning skal udvikle danske byer og ikke blot beskytte dem

Klimatilpasning skal udvikle danske byer og ikke blot beskytte dem

Danske byer bliver i dag klimatilpasset, som om vandet følger kommunegrænser og lovparagraffer. Det giver dyre og mangelfulde løsninger. En ny rapport viser en anden vej