Det er om at skynde sig, hvis man vil have tilskud til renovering af huset
03-09-2012
Skynd dig at bygge om. Regeringen vil alligevel ikke give tilskud til energirenovering af boliger som lovet. Samtidig forsvinder det populære håndværkerfradrag ved udgangen af året.
Boligejere med renoveringsplaner har fået travlt. Der er præcis fire måneder tilbage at løbe på, hvis man vil have del i statens tilbud om at give et økonomisk nap med. Det står klart, efter regeringen mandag fremlagde sit finanslovsforslag for 2013.
Regering fortrød løfte
Regeringen havde ellers lovet, at det fra næste år skulle være muligt at få tilskud til energibesparende renoveringer. En halv milliard kroner om året skulle efter planen have været brugt på at udstyre de danske boliger med ekstra isolering, varmepumper og nye lavenergivinduer. Men den planlagte støtte til en grønnere boligmasse er røget ud af regeringens finanslovsforslag for 2013.
Det planlagte tilskud til energirenovering er afblæst samtidig med, at det eksisterende servicefradrag for håndværkeres arbejdsløn udløber.
Håndværkerfradrag forsvinder også
Siden sommeren 2011 har det været muligt for private danskere at trække en del af udgifterne til håndværkeres arbejdsløn fra i skat som led i den såkaldte BoligJobPlan. Ordningen indebærer, at hver voksen dansker må trække op til 15.000 kroner fra det beløb, de skal betale skat af, hvis de har haft tilsvarende udgifter til håndværkere i årets løb. Det svarer til et direkte statstilskud til arbejdslønnen på cirka 5000 kroner i kontanter – en populær ordning, der har gavnet både byggebranchen og forbrugerne.
Husejere må skynde sig
BoligJobPlanen har dog hele tiden været midlertidig og udløber ved årsskiftet. Og nu bliver den så alligevel ikke afløst af tilskuddet til energirenoveringer som planlagt.
- Tilbage står, at boligejerne må skynde sig at renovere, hvis de vil have del i de offentlige støttekroner. Som forbruger kan man faktisk ende med at tjene på det, hvis man bruger tilskuddet fornuftigt – altså på netop at energirenovere, siger Lars Peetz-Schou, der er salgsdirektør hos vinduesproducenten Rationel.
Der er eksempelvis rigtig mange penge at spare på varmeregningen ved at skifte de gamle vinduer ud med nogle moderne lavenergivinduer. På rationel.dk ligger en såkaldt EnergiSimulator, hvor boligejere på få minutter kan finde ud af, hvor meget varme der siver ud af netop deres vinduer. Og hvad det koster dem i kroner og ører.
Nye vinduer - en god forretning
- Et typisk dansk parcelhus på 150 m2 kan få nye lavenergivinduer og -døre for cirka 55.000 kroner.
- Monteringen vil typisk koste omkring 15.000 kroner i arbejdsløn til håndværkeren. Det kan med den nye BoligJobPlan trækkes fra på selvangivelsen, hvilket svarer til at få et direkte tilskud på 5.000 kroner.
- For et hus med oliefyr og vinduer fra begyndelsen af 70'erne vil de nye vinduer yderligere give en besparelse på over 5000 kroner på varmeregningen hvert år.
-jhn
Kæmpe udvalg i trælister - Se mere her!
Verificeret og cloud-baseret miljødokumentation - EPD
Nedbrydning miljøsanering diamantskæring/boring
Når toppen skal nåes
Alt i løftegrej, løfteudstyr, kraner, faldsikring mm.
Stærkt sortiment til tætning, dæmpning og beskyttelse
Salg og montering •••• Siden 1997 | Prisgaranti
Nedbrydning og Miljøsanering
Tagdækkernes faldsikringssystem
Individuelle trætrapper siden 1972. Smukt og funktionelt dansk design.
Virksomheder risikerer at skulle betale moms af udført arbejde for eksempelvis staten og kommunerne, FØR det offentlige selv har betalt deres regninger
BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger
Der findes ingen dansk opgørelse over omkostningerne ved arbejdskriminalitet – eksempelvis social dumping – men i Sverige skønnes det at løbe op i milliarder af kroner
Danske byer bliver i dag klimatilpasset, som om vandet følger kommunegrænser og lovparagraffer. Det giver dyre og mangelfulde løsninger. En ny rapport viser en anden vej