UgensErhverv.dk

Redningkorps stævner Københavns Kommune

Korpset har ikke fået betaling for sit arbejde med at udbedre vandskader ved skybruddet i 2011

30-08-2012

I juni måned 2011 hjalp redningskorpsdanmark Københavns Kommune med vandskader i deres institutioner og offentlige bygninger.

Redningskorpset skadeafdeling samlede 110 medarbejdere på to døgn for at hjælpe kommunen, og har endnu ikke modtaget betaling for arbejdet.

Derfor stævnede redningskorpset Københavns Kommunes ejendomme i februar 2012.

Sagen er allerede nu kommet for retten, og hovedforhandlingerne starter den 11. november 2012. Det er mere end et år før forventet, så det er med stor glæde redningskorpset ser frem til den dato, da man allerede har brugt mere end 10 millioner på underleverandør, maskiner og udstyr, lejet ud til KK ejendomme.

Redningskorpsdanmark oplyser, at KK ejendomme eller deres advokat på intet tidspunkt retsmæssigt har gjort indsigelser, indsigelserne er kommet flere måneder efter, at fakturaerne skulle have været betalt og deres medarbejdere har godkendt opgaverne.

Det oplyses ligeledes, at regningen, som ikke er betalt, lyder på mere end 8,5 mio kroner, som kommunen er stævnet for, hertil kommer renters rente og advokatomkostninger, der får de samlede omkostninger til at løbe op i 10 millioner.

Redningskorpsets skadeafdeling har udført:

-vandskadebekæmpelse
-opsætning og pasning af affugtere
-skimmelsvampbekæmpelse
-Løsøre bearbejdning
-transport
-oprydning
-nedrivning af indvendige gulve,lofter m.m.

Redningskorpset har håndfjernet mere end 100 Tons affald for kommunen.

-tibu

Brochurer

Det offentliges egne betalingsfrister er elastik i metermål

Det offentliges egne betalingsfrister er elastik i metermål

Virksomheder risikerer at skulle betale moms af udført arbejde for eksempelvis staten og kommunerne, FØR det offentlige selv har betalt deres regninger

Konkurser i byggeriet (Uge 45/2026-2)

Konkurser i byggeriet (Uge 45/2026-2)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger

Arbejdskriminalitet koster milliarder

Arbejdskriminalitet koster milliarder

Der findes ingen dansk opgørelse over omkostningerne ved arbejdskriminalitet – eksempelvis social dumping – men i Sverige skønnes det at løbe op i milliarder af kroner

Klimatilpasning skal udvikle danske byer og ikke blot beskytte dem

Klimatilpasning skal udvikle danske byer og ikke blot beskytte dem

Danske byer bliver i dag klimatilpasset, som om vandet følger kommunegrænser og lovparagraffer. Det giver dyre og mangelfulde løsninger. En ny rapport viser en anden vej