UgensErhverv.dk

Forrygende halvår for typehusproducent

HusCompagniet trodser det træge boligmarked og har trykket endnu hårdere på speederen i årets første seks måneder

17-08-2012

HusCompagniet sætter ny rekord for salget af selskabets populære huse til boligkøbere over hele landet. I de første seks måneder af 2012 er der således solgt 430 nye huse til familier, der har valgt HusCompagniet til atbygge deres nye bolig.

På trods af, at markedet for nybyggede huse på linje med det øvrige boligmarked fortsat er på lavt niveau, har landets største typehusfirma hentet fremgang og oplever stor kundeinteresse for selskabets typehuse – ikke mindst, fordi huskunderne i disse år søger tryghed, når de ønsker at bygge nyt. Hele sidste år byggede HusCompagniet 800 huse og forventer mindst at nå samme niveau i år.

- På alle punkter har det været et rekordmæssigt halvår for os, hvor salget er gået bedre, og vi opnår den vækst, som vi ønsker os. Markedet er overordnet set uforandret, men vi er blevet dygtigere til at sælge vores huse. Samtidig søger kunderne i endnu højere grad end tidligere hen imod den tryghed, som vi kan levere via et økonomisk supersolidt selskab og i form af betaling ved indflytning, siger adm. direktør Steffen Baungaard.

Fortsættes ...



HusCompagniet har i første halvdel af 2012 blandt andet lanceret en ny spændende husserie i flere plan og i den forbindelse åbnet afdeling i Lyngby, der skal servicere boligejerne omkring København. I maj blev HusCompagnietsByggeklub ligeledes introduceret, hvor interesserede husbyggere kan optjenepoint, der kan konverteres til køb af ekstraudstyr i det nye hus. Byggeklubben har for længst rundet 2000 medlemmer.

Steffen Baungaard glæder sig over, at de mange tiltag har båret frugt, samtidig med at HusCompagniet har formået at løfte indtjeningen og dermed skabe det bedste halvår i selskabets 40-årige historie.

- Vi formår at sætte rekord i indtjeningen, fordi vi lykkes med hele tiden at optimere vores processer og levere den rigtige vare til kunderne. Den udvikling skal vi fortsætte i takt med, at vi fortsat vokser både herhjemme og i udlandet, forklarer Steffen Baungaard.

Ud over afdelingerne over hele Danmark, har HusCompagniet store ambitioner om at erobre marked i Sydsverige fra afdelingen i Malmø og åbnerinden længe første prøvehus i Flensborg, hvorefter salgsindsatsen også rettes mod huskøbere i Nordtyskland.

- mir

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Det offentliges egne betalingsfrister er elastik i metermål

Det offentliges egne betalingsfrister er elastik i metermål

Virksomheder risikerer at skulle betale moms af udført arbejde for eksempelvis staten og kommunerne, FØR det offentlige selv har betalt deres regninger

Konkurser i byggeriet (Uge 45/2026-2)

Konkurser i byggeriet (Uge 45/2026-2)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger

Arbejdskriminalitet koster milliarder

Arbejdskriminalitet koster milliarder

Der findes ingen dansk opgørelse over omkostningerne ved arbejdskriminalitet – eksempelvis social dumping – men i Sverige skønnes det at løbe op i milliarder af kroner

Nykredit: Priser på ejerlejligheder vil falde i København næste år

Nykredit: Priser på ejerlejligheder vil falde i København næste år

Efter nogle år med store prisstigninger på ejerlejligheder i hovedstaden står priserne til at sætte sig i 2027. I de andre større byer vil et positivt momentum – set fra sælgernes side – derimod fortsætte