Ved en storstilet reception på kongeskibet Dannebrog overrakte HKH Prins Henrik en prestigefyldt eksportpris til Junckers
13-08-2012
Mere end 100 repræsentanter for dansk og britisk erhvervsliv var til stede, da HKH Prins Henrik overrakte Eksportforeningens Diplom & Prins Henriks Æresmedalje til tre danske virksomheder, heriblandt Junckers.
Sportsgulve til elitearrangementer
Kongeskibet ligger i Canary Wharf og huser hele den kongelige familie under OL, og netop timingen af eksportprisen her under OL kunne ikke have været bedre for Junckers.
Selvom man har været repræsenteret i Storbritannien i 50 år, er det især de senere år, at man har arbejdet målrettet på at blive førende leverandør af sportsgulve i udlandet – ligesom man er det i Danmark. Det betyder, at man nu leverer gulve til en lang række sportshaller – også til de helt store elitearrangementer.
- Vi er meget stolte af og beærede over at modtage denne prestigefyldte pris. Som leverandør af sportsgulve kan jeg ikke forestille mig en mere optimal lejlighed til at modtage denne flotte pris end i forbindelse med OL i London, siger Carsten Chabert, adm. direktør for Junckers Industrier A/S, der var til stede på Dannebrog sammen med bl.a. Steve Maltby, direktør for Junckers Ltd. i Storbritannien, der takkede for prisen.
Fakta
Eksportforeningens Diplom & HKH Prins Henriks Æresmedalje
- tildeles personer eller virksomheder med hjemsted i udlandet, herunder danske virksomheders datterselskaber. Prisen gives som anerkendelse for fremragende indsats til fremme af afsætningen af danske produkter og tjenesteydelser i udlandet.
Når toppen skal nåes
Nedbrydning miljøsanering diamantskæring/boring
Online leasing af varebiler med ét klik.
Alt i løftegrej, løfteudstyr, kraner, faldsikring mm.
Tysk kvalitets siden 1860!
Magasin om bæredygtighed i byggebranchen
Danmarks største udbyder af entreprenørmateriel, teleskoplæssere og kraner
Køb VVS online - Fri fragt ved køb over Kr. 599,-
Individuelle trætrapper siden 1972. Smukt og funktionelt dansk design.
Tagdækkernes faldsikringssystem
Virksomheder risikerer at skulle betale moms af udført arbejde for eksempelvis staten og kommunerne, FØR det offentlige selv har betalt deres regninger
BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger
Der findes ingen dansk opgørelse over omkostningerne ved arbejdskriminalitet – eksempelvis social dumping – men i Sverige skønnes det at løbe op i milliarder af kroner
Efter nogle år med store prisstigninger på ejerlejligheder i hovedstaden står priserne til at sætte sig i 2027. I de andre større byer vil et positivt momentum – set fra sælgernes side – derimod fortsætte