UgensErhverv.dk
Flere kræfter i multiværktøjDen nye Multimax i aktion

Flere kræfter i multiværktøj

Dremel på markedet med to multimaskiner, der har flere muskler end forgængeren.

08-08-2012

Sidste år lancerede Dremel universalmaskinen Multimax, som med et væld af tilbehørsdele kunne bruges til at save hul i væggen til stikkontakten, pudse maling af et gelænder, fræse fuger mellem badeværelsesfliserne og et væld af andre gør det selv-opgaver.

Nu er Dremel klar med to storebrødre til Multimax’en, MM20 og MM40, som med flere kræfter og flere og større tilbehørsdele tager kampen op med adskillige mulige og umulige projekter. Forskellen på de to maskiner er udvalget af medfølgende tilbehør – MM40 er til de mere krævende opgaver, og MM20 er til de mest almindelige projekter.



Stærkere motor klarer større tilbehørsdele
Multiværktøjerne passer til mange forskellige arbejdssituationer og -opgaver, og er derfor gode for gør det selv-folket, når der fx skal skæres i gips, betonvægge, laminat og meget mere. MM20 og MM40 er lette at bruge, og på grund af det kompakte design kan de nå ind i kringlede kroge og hjørner, hvor det meste andet værktøj må give op.

MM40 har en 270W-motor, der med sine 10.000 til 21.000 omdrejninger i minuttet nemt klarer krævende opgaver. Med Quick Lock-funktionen skiftes tilbehørsdelene hurtigt, og man kan derfor komme i gang med den næste opgave på ingen tid. MM20 har også Quick Lock-funktion og en 250W-motor med en høj ydeevne. Den stærke motorkraft på begge maskiner gør, at maskinerne kan håndtere større og længere tilbehørsdele end deres forgænger, hvilket gør deres anvendelighed endnu bedre.

jhn

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Det offentliges egne betalingsfrister er elastik i metermål

Det offentliges egne betalingsfrister er elastik i metermål

Virksomheder risikerer at skulle betale moms af udført arbejde for eksempelvis staten og kommunerne, FØR det offentlige selv har betalt deres regninger

Konkurser i byggeriet (Uge 45/2026-2)

Konkurser i byggeriet (Uge 45/2026-2)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger

Arbejdskriminalitet koster milliarder

Arbejdskriminalitet koster milliarder

Der findes ingen dansk opgørelse over omkostningerne ved arbejdskriminalitet – eksempelvis social dumping – men i Sverige skønnes det at løbe op i milliarder af kroner

Nykredit: Priser på ejerlejligheder vil falde i København næste år

Nykredit: Priser på ejerlejligheder vil falde i København næste år

Efter nogle år med store prisstigninger på ejerlejligheder i hovedstaden står priserne til at sætte sig i 2027. I de andre større byer vil et positivt momentum – set fra sælgernes side – derimod fortsætte