UgensErhverv.dk

Byggematerialeproducenter slår sig sammen

Altiflex og Paschal-Danmark har indgået en samarbejdsaftale. Der er glæde at spore i begge virksomhedslejre

12-06-2012

Virksomheden Altiflex som producerer midlertidige aflukningsløsninger til byggeriet, har indgået en samarbejdsaftale med Paschal-Danmark A/S og samtidig modtaget sin første store ordre i Danmark.

Dermed har Altiflex for alvor fået hul på produktsalget. Paschal-Danmark A/S tilbyder i forvejen en række løsninger til byggeriet, og planlægger at kunne tilbyde sine kunder Altiflex-produkter i tillæg til sine eksisterende produkter fra eftersommeren 2012. Dermed er der nu sikret en landsdækkende markedsføring af Altiflex.

Altiflex adm. direktør og ejer Lasse Ramskov er begejstret over det planlagte samarbejde med PASCHAL og den tilhørende ordre. Han udtaler:

- Ordren repræsenterer en milepæl for Altiflex i vore bestræbelser på at kunne udbrede vort produkt såvel i Danmark som på eksportmarkederne. Vi indledte for alvor salgsarbejdet sidste år i både Danmark, Sverige, Norge, Finland og Canada og er meget stolte over, at netop Paschal-Danmark A/S nu har valgt vores midlertidige aflukningsløsning til sit produktprogram og vi glæder os meget til samarbejdet.

Hos Paschal-Danmark A/S er der også glæde at spore. Selskabets danske direktør Michael Støvelbæk fortæller, at han var positiv fra første øjeblik da han blev præsenteret for Altiflex i marts 2011 og forventer at Altiflex i væsentlig grad kan bidrage til at øge Paschals aktiviteter og adgang til markedet. Michael Støvelbæk siger, at han ”forventer sig meget af det kommende samarbejde og til at kunne tilbyde sine kunder en endnu mere omfattende service.

-tibu

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Ingen politisk logik i asbestregler

Ingen politisk logik i asbestregler

Må en person, der har gennemgået asbestautorisationskursus nedtage sin egen boligs asbesttag? Ifølge beskæftigelsesminister Ane Halsboe-Jørgensen (S) er svaret på det spørgsmål NEJ!

Private må selv fjerne farlige stoffer – bortset fra asbest

Private må selv fjerne farlige stoffer – bortset fra asbest

I modsætning til asbest må private boligejere fjerne eksempelvis PCB og blyholdig maling

E-avis: Fremtidens Spejderhytter er et overvældende syn i Mester & Svend 5

E-avis: Fremtidens Spejderhytter er et overvældende syn i Mester & Svend 5

I seneste udgave af Mester & Svend raser 3F over AFU-fonden og vil have et reelt kædeansvar indført. I avisen kan du også læse om, at EU må har dumpet en lang række af sikkerhedssko, og så kan du se flotte billeder af Fremtidens Spejderhytter

De samme sikkerhedsbrister går igen på tværs af forsyningssektoren

De samme sikkerhedsbrister går igen på tværs af forsyningssektoren

Danske forsyningsanlæg er i højrisiko for hybridangreb. Derfor offentliggør rådgiverkoncernen Sweco nu et notat med konkrete anbefalinger til, hvordan den kritiske infrastruktur kan sikres