UgensErhverv.dk
Grontmij skal være med til at bygge Riget

Grontmij skal være med til at bygge Riget

Udvidelsen af Rigshospitalet sker i samarbejde med Aarhus Arkitekterne, 3XN, landskabsarkitekterne Kristine Jensens Tegnestue og de tyske hospitalsspecialister Nickl & Partner Architekten AG

25-05-2012

Arbejdet skal stå på de næste fem år og ender med en 52.500 m2 stor og ti etager høj bygning, som ligger mellem det nuværende Rigshospital og Fælledparken. Projekt er til i alt 1,85 milliarder kr.

Ud over en ny nordfløj, der blandt andet skal rumme det såkaldte Hovedortocenters senge og operationsstuer, betyder projektet, at der skal opføres et patienthotel med 75 senge og et parkeringshus med 650 pladser, der senere kan udvides til 1.000 pladser.

Alt i alt bliver det til 76.000 nye kvadratmeter.

Fortsættes ...



- Vi er blevet udvalgt, fordi vores forslag løser en meget stor og kompliceret opgave. Forudsætningen for, at det har kunnet lade sig gøre, er et rigtigt godt samarbejde mellem parterne, hvor der er taget højde for alle de opgaver, et sådant byggeri skal løse. Det vil sige funktionalitet på et meget højt teknisk plan, samtidig med at det skal være rart at færdes i for både ansatte, patienter og pårørende. Og sidst, men ikke mindst, tilføjer dette byggeri en helt ny sammenhæng mellem den eksisterende Rigshospitalsbygning og naturen i Fælledparken, siger seniorkonsulent John Christensen fra Grontmij.

Nordfløjen er zigzagformet, så man opnår korte transportafstande. Samtidig lukkes der meget dagslys ind til gavn for både patienter og personale og et mindre energiforbrug til belysning.

- Det er det andet supersygehus, vi vinder. Vi er allerede i fuld gang med arbejdet på Gødstrup Hospital. Samtidig har vi opgaver på Køge Hospital og Glostrup Sygehus. Så sejren betyder, at Grontmij skal til at hyre flere folk, der har erfaring med at arbejde med hospitaler, siger Per Frølund Thomsen, afdelingsdirektør i Grontmij.

- mir

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Ingen politisk logik i asbestregler

Ingen politisk logik i asbestregler

Må en person, der har gennemgået asbestautorisationskursus nedtage sin egen boligs asbesttag? Ifølge beskæftigelsesminister Ane Halsboe-Jørgensen (S) er svaret på det spørgsmål NEJ!

Private må selv fjerne farlige stoffer – bortset fra asbest

Private må selv fjerne farlige stoffer – bortset fra asbest

I modsætning til asbest må private boligejere fjerne eksempelvis PCB og blyholdig maling

De samme sikkerhedsbrister går igen på tværs af forsyningssektoren

De samme sikkerhedsbrister går igen på tværs af forsyningssektoren

Danske forsyningsanlæg er i højrisiko for hybridangreb. Derfor offentliggør rådgiverkoncernen Sweco nu et notat med konkrete anbefalinger til, hvordan den kritiske infrastruktur kan sikres

Storebæltsbroen skal løfte mens den renoveres – uden at standse trafikken

Storebæltsbroen skal løfte mens den renoveres – uden at standse trafikken

Efter en længere udbudsproces har Sund & Bælt valgt MT Højgaard til at stå for en omfattende renovering af brolejerne på Storebæltsbroens Vestbro. Arbejdet begynder i 2027 og aftalen har en værdi af 232 millioner kroner