UgensErhverv.dk
Fliser med matchende mure og søjlerGennemfarvet beton med overfladebehandling afviser

Fliser med matchende mure og søjler

En ny trend kombinerer større fliser med søjler, trappetrin, kumme, palisader og kantsten til have og terrasse

22-05-2012

Den nye trend til belægning af terrasse, have eller indkørsel er større fliser og mere lige kanter. Til at fuldende helhedsbilledet kan man nu vælge tilbehør i en matchende arkitektur, der giver en næsten uendelig række af muligheder.

Systemet er helt unikt og enkelt. Man vælger model og farve, og i hvilket mønster fliserne skal lægges. Dertil kan vælges tilbehør, såsom mur og eventuelt søjler, trappetrin, kummer, palisader, kantsten, sten med indbyggede LED lamper, betonskærver osv. som alt sammen matcher hinanden i farve, og giver en smuk sammenhæng og et luksuriøst udtryk.

Gennemfarvet beton
Havekonceptet bliver produceret af firmaet Gerwing, der har flere betonværker i Tyskland. I Danmark er det firmaet Brik+Brik i Esbjerg, der lancerer produktet.

Produkterne er lavet af gennemfarvet beton, der har fået en overfladebehandling, så de skyr vand, olie, alge og smuds - og der gives 30 års garanti. Udførlig opsætningsvejledning medfølger, så det er lige til at lægge eller bygge op.

-los

Brochurer

Ingen politisk logik i asbestregler

Ingen politisk logik i asbestregler

Må en person, der har gennemgået asbestautorisationskursus nedtage sin egen boligs asbesttag? Ifølge beskæftigelsesminister Ane Halsboe-Jørgensen (S) er svaret på det spørgsmål NEJ!

Private må selv fjerne farlige stoffer – bortset fra asbest

Private må selv fjerne farlige stoffer – bortset fra asbest

I modsætning til asbest må private boligejere fjerne eksempelvis PCB og blyholdig maling

Konkurser i byggeriet (Uge 45/2026-1)

Konkurser i byggeriet (Uge 45/2026-1)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger

Regeringens skaber usikkerhed om tilskud til varmepumper

Regeringens skaber usikkerhed om tilskud til varmepumper

Ifølge et svar fra klima-, energi- og forsyningsminister Samira Nawa (RV) til Mathilde Hjort Bressum (V) vil regeringen efter nytår ikke længere støtte udfasningen af gasfyr til varmepumper