Tre arkitektteams i spidsen for ombygning af idrætshaller til fremtidens krav.
06-06-2005
Det bliver tre arkitektteams med PLH Arkitekter, Cebra Arkitekter og BBP Arkitekter, der kommer til at stå i spidsen for ombygningen af idrætshallerne i Harboøre, Jyderup og Hørning.
Det er resultatet af den stort anlagte konkurrence med 50 deltagere om en tilpasning af eksisterende idrætshaller til fremtidens krav, der er afholdt af Lokale- og Anlægsfonden.
Ombygningen af idrætshallerne i de tre byer bliver foregangsprojekter for et marked, der af direktør for Lokale- og Anlægsfonden, Torben Frølich, vurderes til at ligge på 4 til 6 milliarder i de kommende år.
- Danskernes idrætsmønstre er allerede ændret markant, så det er på høje tid, at de danske haller bliver ombygget. De skal rumme langt flere generationer, idrætsgrene og måder at være sammen på. Og samtidig skal den ikke lukke de gamle traditionelle idrætsgrene ude, siger Torben Frølich.
- nn
Når toppen skal nåes
Magasin om bæredygtighed i byggebranchen
Udlejning af containere til opbevaring og flytning
Nedbrydning miljøsanering diamantskæring/boring
Kæmpe udvalg i trælister - Se mere her!
Salg og montering •••• Siden 1997 | Prisgaranti
Tysk kvalitets siden 1860!
Online leasing af varebiler med ét klik.
Vinduer, døre, trapper og kviste
Alt i løftegrej, løfteudstyr, kraner, faldsikring mm.
Virksomheder risikerer at skulle betale moms af udført arbejde for eksempelvis staten og kommunerne, FØR det offentlige selv har betalt deres regninger
BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger
Der findes ingen dansk opgørelse over omkostningerne ved arbejdskriminalitet – eksempelvis social dumping – men i Sverige skønnes det at løbe op i milliarder af kroner
Danske byer bliver i dag klimatilpasset, som om vandet følger kommunegrænser og lovparagraffer. Det giver dyre og mangelfulde løsninger. En ny rapport viser en anden vej