UgensErhverv.dk

Teknisk landmåling effektiviserer anlægsarbejdet

Spotland er en ny, international landmålervirksomhed med base i Danmark, hvor virksomheden er førende inden for den nyeste 3D og GPS teknologi

03-05-2012

En spiller inden for 3D og GPS teknologi er klar til servicere bygge- og anlægsbranchen. Det er Spotland a/s, som med base i Danmark henvender sig til de store entreprenører, rådgivere og bygherrer med tilbud om et kvalificeret medspil.

-Danmark har gang i mange store bygge- og anlægsprojekter i disse år. Femern forbindelsen, den nye jernbane til København – Ringsted, Metro og havnetunnel – for nu bare at nævne et par stykker, siger Spotlands direktør Jens Peter Lund og tilføjer:

-Disse projekter er så store og attraktive, at også internationale rådgivere og entreprenører byder ind, og jeg er ked af at sige det, men udlandet er altså langt fremme i skoene, når det handler om teknisk landmåling.

-Vi er imidlertid en gruppe, som har arbejdet professionelt med det i mange år, og vi har nu besluttet at springe ud som selvstændig virksomhed. Vores målsætning er at tilbyde såvel danske som udenlandske entreprenører en effektiviseringsgevinst og dermed også en konkurrencemæssig fordel.

Fortsættes ...

Teknisk landmåling, kombineret med de nyeste landvindinger inden for 3D teknologien, giver hurtigere opmåling og afsætning, og ikke mindst muligheden for øjeblikkelig kontrol af de udførte ydelser, siger Jens Peter Lund.

Anlægsarbejde styres fra en computerskærm i entreprenørmaskinerne, som er koblet direkte op til PC skærmen på kontoret. Data kan transmitteres direkte til og fra maskinerne til databehandling, og eventuelle projektændringer kan derfor implementeres øjeblikkeligt.

Spotlands stab består af erfarne landmålere og landinspektører, heraf flere med international baggrund, som alle har gennemgået en intensiv efteruddannelse i anvendelsen og implementeringen af den nye teknologi. Sideløbende har selskabets ledelse være på efteruddannelse i LEAN management, så de i dag kan tilbyde at integrere kunders behov i hele leverancesystemet.

-Vi er selv udsprunget af et større entreprenørfirma, så det ligger i vores DNA, hvor afgørende vores produkt er for at opnå en optimal byggeproces, fortsætter Jens Peter Lund.
-Præcision og levering til tiden betyder alt i en branche, hvor hver minut tæller, når først maskiner og folk er kørt i stilling.

- mir

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Ingen politisk logik i asbestregler

Ingen politisk logik i asbestregler

Må en person, der har gennemgået asbestautorisationskursus nedtage sin egen boligs asbesttag? Ifølge beskæftigelsesminister Ane Halsboe-Jørgensen (S) er svaret på det spørgsmål NEJ!

Private må selv fjerne farlige stoffer – bortset fra asbest

Private må selv fjerne farlige stoffer – bortset fra asbest

I modsætning til asbest må private boligejere fjerne eksempelvis PCB og blyholdig maling

Konkurser i byggeriet (Uge 45/2026-1)

Konkurser i byggeriet (Uge 45/2026-1)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger

Regeringens skaber usikkerhed om tilskud til varmepumper

Regeringens skaber usikkerhed om tilskud til varmepumper

Ifølge et svar fra klima-, energi- og forsyningsminister Samira Nawa (RV) til Mathilde Hjort Bressum (V) vil regeringen efter nytår ikke længere støtte udfasningen af gasfyr til varmepumper