Projekterende ved for lidt om tværgående, bygningsfysiske sammenhænge, det vil kursus fra Byggecentrum rette op
24-04-2012
En stor del af de skader, der opstår på bygningsdele efter bygningen er opført, opstår, fordi de projekterende ved for lidt om tværgående, bygningsfysiske sammenhænge.
En tværfaglig uddannelse tager nu fat om problemet. Kursisterne på Bygningsfysikuddannelsen lærer bl.a. at kombinere viden om fugt, indeklima, lys, lyd, brand, statik og energi.
- Det er det, der skal til, for at undgå størstedelen af de skader, der opstår på bygningsdele, siger specialkonsulent og faglig ansvarlig for Bygningsfysikuddannelsen, Tommy Bunch-Nielsen.
- Det er ikke overraskende, at der mangler tværfaglig viden hos de professionelle. De øgede energikrav trækker også en øget kompleksitet ind i byggeriet inden for alle de øvrige bygningsfysiske områder. Derfor har mange behov for at få opdateret og udbygget deres viden, så de er rustet til at tage højde for, hvordan de forskellige bygningsfysiske områder lapper ind over og påvirker hinanden. Bygningsfysikuddannelsens store force er netop, at den tager fat i disse sammenhænge. I dag får man ikke den tværfaglige forståelse på de byggefaglige uddannelser. Den får man udelukkende ved erhvervserfaring eller ved at efteruddanne sig, siger Tommy Bunch-Nielsen.
- mir
Salg og montering •••• Siden 1997 | Prisgaranti
Tilbyder ByggepladsService og HåndværkerRengøring
Tysk kvalitets siden 1860!
Dansk importør af Bobcat
Betonelementløsninger – well-built for well-being!
Når toppen skal nåes
Verificeret og cloud-baseret miljødokumentation - EPD
Nedbrydning miljøsanering diamantskæring/boring
Danmarks største udbyder af entreprenørmateriel, teleskoplæssere og kraner
Kæmpe udvalg i trælister - Se mere her!
I modsætning til asbest må private boligejere fjerne eksempelvis PCB og blyholdig maling
BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger
Der er opbygget tilstrækkelig likviditet i AFU-ordningen til at finansiere driften i 2027
Finske Kesko har haft den store tegnebog oppe ad lommen og betalt 9 milliarder kroner for Dahl i Sverige og Brødrene Dahl i Danmark og Norge. De tre opkøbte selskaber fortsætter som separate forretningsenheder