UgensErhverv.dk
Nye afløb redder gamle bygninger

Nye afløb redder gamle bygninger

Flere og flere ældre byggerier renoveres med nyeste afløbsteknologi, som sikrer de ældre, fredede bygninger mod fugtskader

17-04-2012

Forkerte og forældede afløbsinstallationer udgør en stor risiko for vådrumsskader i gamle og historiske byggerier - og når først skaden er sket, er den dyr at rette op på. Derfor mærker unidrain, at flere og flere af deres produkter bliver installeret i flere og flere ældre bygninger. Løsningen er nemlig en af markedets sikreste.

I fredet bygning
Et af eksemplerne på brug af Unidrains afløb er i den fredede bygning Gymnastikhuset, en del af Godtvedskolen på Frederiksberg. Den har netop fået installeret Unidrains nye linjeafløb. Og ifølge Kulturarvstyrelsen er renoveringen blandt de 10 mest opsigtsvækkende i Danmark.

Fortsættes ...


For arkitekterne bag opgaven, var unidrain et oplagt valg.

- Gymnastikhuset skulle være tidssvarende og samtidig bevare sit historiske udtryk. Det var den opgave, vi blev stillet. Og at imødekomme sådanne krav kan godt være en udfordring, når man arbejder med fredede bygninger. Vi valgte linjeafløb fra unidrain til baderummet, fordi afløbet på en gang er klassisk og moderne. Samtidig med, at afløbet er en smuk og sikker løsning. Løsningen opdaterer funktionaliteten og bevarer samtidig Gymnastikhusets originale udseende, fortæller Gunhild Jørgensen, sagsarkitekt på renoveringen af Gymnastikhuset for LH ARKITEKTER.

Forklaringen bag den fugtsikre løsning er den patenteret vægflange, der gør installationen let og mindsker risikoen for vådrumsskader.

- mir

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Skandalefond nedsætter bidrag til NUL kroner

Skandalefond nedsætter bidrag til NUL kroner

Der er opbygget tilstrækkelig likviditet i AFU-ordningen til at finansiere driften i 2027

Konkurser i byggeriet (Uge 45/2026-1)

Konkurser i byggeriet (Uge 45/2026-1)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger

Renover mere - riv mindre ned

Renover mere - riv mindre ned

En analyse fra Teknologisk Institut og rådgivningsvirksomheden WSP Danmark A/S peger på, at råstofforbruget i byggesektoren bør kunne måles, så det kan prioriteres mere bevidst

Skal betale moms før kunderne har betalt regningen

Skal betale moms før kunderne har betalt regningen

De små - og mellemstore virksomheder bruger hvert år 38 millioner arbejdstimer på at følge op på manglende og forsinkede betalinger. Det svarer til 23.000 årsværk og en tidsomkostning på 12 milliarder kroner