Banker og realkreditinstitutter holder små og mellemstore virksomheder i et jerngreb
13-04-2012
Kreditsituationen er fortsat problematisk for Danmarks små og mellemstore virksomheder. Det viser Nationalbankens udlånsundersøgelse for 1. kvartal 2012, som blev offentliggjort torsdag.
Godt nok er kreditpolitikken for udlån til erhverv nogenlunde uændret over det seneste kvartal, men Nationalbanken fremhæver, at de store penge banker har forhøjet deres vurdering af risikoen ved udlån samt at flere banker har hævet priserne.
- Det er bestemt en foruroligende udvikling, der afslører, at bankerne har travlt med kradse endnu flere penge ind hos erhvervskunderne samtidig med at deres forholdsvis stramme kreditpolitik overfor virksomhederne fastholdes. I sådan en situation er det bydende nødvendigt at tilføre flere midler til Vækstfonden og EKF, Danmarks Eksportkredit, hvilket regeringen også er i gang med, siger Håndværksrådets cheføkonom, Jacob Thiel.
Udviklingspakken er et skridt på vejen
Regeringens udviklingspakke, der blev offentliggjort i begyndelsen af marts, er et skridt i den rigtige retning.
Fortsættes ...
Men den er ikke tilstrækkelig til at få løst op for det voksende problem, små og mellemstore virksomheder oplever med at finde finansiering.
- Nationalbankens udlånsundersøgelser og Håndværksrådets egne kvartalsundersøgelser viser, at den manglende adgang til finansiering for små og mellemstore virksomheder har udviklet sig til et strukturproblem, som i den grad kræver politisk handling, siger Jacob Thiel.
Bedre dialog mellem bank og virksomhed
Overordnet opfordrer Håndværksrådet til, at virksomhed og bank intensiverer dialogen. Og der er noget at arbejde hen imod, viser tidligere undersøgelser foretaget af Håndværksrådet.
Her er pengeinstitutterne er blevet spurgt om, hvilke faktorer der efter deres mening bestemmer de vilkår, som et pengeinstitut tilbyder over for en virksomhed. Konklusionen er, at institutterne anser det personlige forhold mellem bank og virksomhed som en af de mest afgørende faktorer.
- mir
Verificeret og cloud-baseret miljødokumentation - EPD
Salg og montering •••• Siden 1997 | Prisgaranti
Vinduer, døre, trapper og kviste
Kæmpe udvalg i trælister - Se mere her!
Læs september 2026 udgaven her
Beskytter effektivt mod svamp, skimmel & insekter
Dansk importør af Bobcat
Lad os gøre det sammen
Danmarks største udbyder af entreprenørmateriel, teleskoplæssere og kraner
Udlejning af containere til opbevaring og flytning
Der er opbygget tilstrækkelig likviditet i AFU-ordningen til at finansiere driften i 2027
BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger
En analyse fra Teknologisk Institut og rådgivningsvirksomheden WSP Danmark A/S peger på, at råstofforbruget i byggesektoren bør kunne måles, så det kan prioriteres mere bevidst
De små - og mellemstore virksomheder bruger hvert år 38 millioner arbejdstimer på at følge op på manglende og forsinkede betalinger. Det svarer til 23.000 årsværk og en tidsomkostning på 12 milliarder kroner