Dansk Byggeri og 3F har holdt et 48-timersmøde for at få ryddet problemerne på Aarhus Havn af vejen
30-03-2012
Mødet sluttedes med et forlig om overenskomstbrud og en fremadrettet aftale om løbende statusmøder
Der har gennem længere tid været fokus på entreprenørvirksomheden Budomex Pl, som på en række områder ikke har levet op til de aftaler, der er indgået mellem Dansk Byggeri og 3F.
På den baggrund har arbejdsgiverne og lønmodtagerne repræsenteret af henholdsvis Dansk Byggeri og 3F, afholdt møde efter det såkaldte 48-timerssystem – som er et hurtigt og effektivt organisationsmøde målrette på at få uoverensstemmelser ryddet af vejen.
Her har man nu løst de problemer, som 3F i gennem længere tid har påpeget og givet den polske virksomhed Budomex Pl ansvaret for i forbindelse med arbejder på byggepladsen Navitas på havnen i Aarhus.
På mødet blev parterne også enige om at se fremad. Der afholdes statusmøder cirka hver 14. dag med henblik på at komme problemerne i forkøbet eller få løst de problemer, der eventuelt konstateres, så den danske model følges.
Kontorchef Jørgen Boje i Dansk Byggeri og gruppeformand Ole V. Christiansen, 3F Rymarken i Aarhus ser nu begge frem til mere konstruktivt arbejde på Navitas, og forventer at denne fremgangsmåde kan bruges på andre større byggepladser med ikke dansk arbejdskraft.
- mir
Lad os gøre det sammen
Køb VVS online - Fri fragt ved køb over Kr. 599,-
Vinduer, døre, trapper og kviste
Betonelementløsninger – well-built for well-being!
Verificeret og cloud-baseret miljødokumentation - EPD
Læs september 2026 udgaven her
Stærkt sortiment til tætning, dæmpning og beskyttelse
Nedbrydning miljøsanering diamantskæring/boring
Danmarks største udbyder af entreprenørmateriel, teleskoplæssere og kraner
Salg og montering •••• Siden 1997 | Prisgaranti
Der er opbygget tilstrækkelig likviditet i AFU-ordningen til at finansiere driften i 2027
En analyse fra Teknologisk Institut og rådgivningsvirksomheden WSP Danmark A/S peger på, at råstofforbruget i byggesektoren bør kunne måles, så det kan prioriteres mere bevidst
De små - og mellemstore virksomheder bruger hvert år 38 millioner arbejdstimer på at følge op på manglende og forsinkede betalinger. Det svarer til 23.000 årsværk og en tidsomkostning på 12 milliarder kroner
I modsætning til asbest må private boligejere fjerne eksempelvis PCB og blyholdig maling