270.000 danskere fik sidste år fradrag på håndværkerregningen, men Dansk Byggeri tror, at endnu flere vil benytte ordningen i 2012
21-03-2012
Der er blevet sparet 900 millioner kroner i skat ude i de danske husstande. Mere end 270.000 danskere benyttede sig nemlig sidste år af BoligJob-ordningens mulighed for at få et fradrag på op til 15.000 kroner for håndværkerarbejde, børnepasning eller vinduespudsning. Det viser en ny opgørelse fra Skatteministeriet.
Et flot tal på trods af, at ordningen har fået en svær start med uheldig timing og dårlig politisk håndværk.
- Ordningen begyndte samtidig med, at alle tog på sommerferie, og vi fik vi ny regering, som først afskaffede og siden valgte at fastholde ordningen. Det skabte usikkerhed, og har helt sikkert fået mange til at afholde sig fra at bruge ordningen. Det taget i betragtning, så er det en succes, at mere end 270.000 har benyttet sig af ordningen, siger erhvervspolitisk konsulent hos Dansk Byggeri, Michael Riff Alexandersen.
Og faktisk er det reelle tal endnu større, fordi alle de danskere, som fik arbejde udført i 2011, men først betalte regningen i 2012, har endnu ikke haft mulighed for at indberette deres fradrag.
Fortsættes ...
SKAT havde reserveret 4,4 milliarder kroner til BoligJob-ordningen i 2011, men der er kun blevet brugt 2,7 milliarder. Alligevel forventer Dansk Byggeri, at ordningen bliver brugt endnu mere i 2012.
- Den svenske udgave af BoligJob-ordningen er i dag en succes. Men det blev den først efter en langsom start – ligesom i Danmark. Derfor forventer vi, at ordningen bliver endnu mere populær i 2012, siger Michael Riff Alexandersen.
Dansk Byggeri anbefaler, at den grønne støtteordning til energirenovering af boliger, som politikerne i øjeblikket forhandler om i energiaftalen, bør laves ud fra den samme administrative model som BoligJob-ordningen, fordi forbrugerne nu kender modellen og føler sig trygge ved at bruge den. Men de 500 millioner kroner om året i 2013 og 2014, som der er lagt op til, er alt for lidt:
- På bare syv måneder er der via BoligJob-ordningen indberettet skattefradrag på 900 millioner kroner. Det viser jo, at 500 millioner kroner til den grønne ordning er alt for lidt. Politikerne bør derfor forhøje beløbet, inden de lukker aftalen, siger Michael Riff Alexandersen.
- mir
Tilbyder ByggepladsService og HåndværkerRengøring
Dansk importør af Bobcat
Kæmpe udvalg i trælister - Se mere her!
Tagdækkernes faldsikringssystem
Udlejning af containere til opbevaring og flytning
Individuelle trætrapper siden 1972. Smukt og funktionelt dansk design.
Tysk kvalitets siden 1860!
Danmarks største udbyder af entreprenørmateriel, teleskoplæssere og kraner
Online leasing af varebiler med ét klik.
Salg og montering •••• Siden 1997 | Prisgaranti
En analyse fra Teknologisk Institut og rådgivningsvirksomheden WSP Danmark A/S peger på, at råstofforbruget i byggesektoren bør kunne måles, så det kan prioriteres mere bevidst
De små - og mellemstore virksomheder bruger hvert år 38 millioner arbejdstimer på at følge op på manglende og forsinkede betalinger. Det svarer til 23.000 årsværk og en tidsomkostning på 12 milliarder kroner
BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger
Virksomhederne bør allerede i planlægningen vurdere, om en stige er det rigtige hjælpemiddel, eller om opgaven bør udføres fra en platformstige, lift eller et stillads