UgensErhverv.dk

En dag i lysets tegn

Konference og udstilling markerer betydningen af lysets indflydelse på moderne arkitektur, armaturdesign og indretning.

27-05-2005

Lysets Dag holdes den 29. september på Holmen i København og er lagt i tilknytning til den internationale designfestival Index 2005.

Arrangementet består i en udstilling på Base Camp og en konference på Kunstakademiets Arkitektskole. Talerne på konferencen er internationale personligheder, som enten har sat deres præg på brugen af lys i arkitekturen, på tidens lysdesign eller på morgendagens belysningsteknik – de to temaer på konferencen.

20 af landets belysningsfirmaer viser deres nyeste armaturer og den nyeste teknologi inden for lyskilder, styring og regulering frem på udstillingen. Ungt Lys Forum, bestående af lysinteresserede unge fra Norden, giver deres bud på fremtidens armaturer med lysdioder. Det bedste forslag præmieres med 10.000 kr. med støtte fra Sophus Fonden.

Lysets Dag arrangeres af Lysteknisk Selskab i samarbejde med Faba, Danske Arkitekters Landsforbund, Akademisk Arkitektforening, Arkitekten, Index 2005 og belysningslaboratoriet på Kunstakademiets Arkitektskole.

- tm,nn

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

172 boliger i Fælledby er så ringe sat sammen, at de må rives ned inden indflytning

172 boliger i Fælledby er så ringe sat sammen, at de må rives ned inden indflytning

En grundig teknisk undersøgelse af to kommende boligbyggerier i Fælledby har vist alvorlige og omfattende byggefejl i en sådan grad, at de må rives ned, og der må startes forfra. Nu hedengangne Scandi Byg har opført bygningerne

Skatteministeren vil ikke rokke ved CVR-bøder

Skatteministeren vil ikke rokke ved CVR-bøder

Kravet om virksomhedsoplysninger på visse vare- og lastbiler er et led i bekæmpelsen af sort arbejde

- Indfør fast track til virksomheder, der tidligt dokumenterer lavt klimaaftryk

- Indfør fast track til virksomheder, der tidligt dokumenterer lavt klimaaftryk

Byggeprojekter, der dokumenterer et markant lavere klimaaftryk eller en væsentlig anvendelse af genbrugte byggematerialer, bør komme hurtigere gennem den kommunale byggesagsbehandling. Det foreslår Dansk Erhverv

Projekt: Byggebranchen mangler viden om PFAS i byggematerialer

Projekt: Byggebranchen mangler viden om PFAS i byggematerialer

PFAS er fundet i en række byggevarer, men ingen har det fulde overblik over, hvor de problematiske fluorstoffer gemmer sig. Det gør det svært at undgå PFAS i nyt byggeri og står i vejen for sikker genbrug og genanvendelse af materialer