UgensErhverv.dk

Øgede isoleringspriser

Omsætningsfremgang på 7 procent for Rockwool i første kvartal

27-05-2005

Omsætningsfremgang på 7 procent for Rockwool i første kvartal

På bundlinjen forbedrede Rockwool i første kvartal resultatet med en rund million til et overskud efter skat på 55 mio. kr., mens der til gengæld var gang i omsætningen, som steg 7 procent.

Den øgede omsætning henfører Rockwool til øgede salgspriser og et kvartal med flere arbejdsdage end i første kvartal 2004, hvorimod vejrforholdet på væsentlige markeder var mindre gunstigt end sidste år.

Inden for isoleringsområdet steg omsætningen med 7 procent, hvor stigningen især er trukket af udviklingen i Skandinavien, Rusland og England.

I Systems Division steg salget med 8 procent i forhold til samme periode sidste år.

Rockwool forventer et overskud for hele året på 400-500 mio. kr. og en omsætningsvækst på 8 procent til 9,9 mia. kr.

Fremgangen ventes igen at være stærkest på de central- og østeuropæiske markeder.

Investeringerne ventes at ligge på et højere niveau omkring 1,1 mia. kr.
-jhan

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

172 boliger i Fælledby er så ringe sat sammen, at de må rives ned inden indflytning

172 boliger i Fælledby er så ringe sat sammen, at de må rives ned inden indflytning

En grundig teknisk undersøgelse af to kommende boligbyggerier i Fælledby har vist alvorlige og omfattende byggefejl i en sådan grad, at de må rives ned, og der må startes forfra. Nu hedengangne Scandi Byg har opført bygningerne

Skatteministeren vil ikke rokke ved CVR-bøder

Skatteministeren vil ikke rokke ved CVR-bøder

Kravet om virksomhedsoplysninger på visse vare- og lastbiler er et led i bekæmpelsen af sort arbejde

- Indfør fast track til virksomheder, der tidligt dokumenterer lavt klimaaftryk

- Indfør fast track til virksomheder, der tidligt dokumenterer lavt klimaaftryk

Byggeprojekter, der dokumenterer et markant lavere klimaaftryk eller en væsentlig anvendelse af genbrugte byggematerialer, bør komme hurtigere gennem den kommunale byggesagsbehandling. Det foreslår Dansk Erhverv

Projekt: Byggebranchen mangler viden om PFAS i byggematerialer

Projekt: Byggebranchen mangler viden om PFAS i byggematerialer

PFAS er fundet i en række byggevarer, men ingen har det fulde overblik over, hvor de problematiske fluorstoffer gemmer sig. Det gør det svært at undgå PFAS i nyt byggeri og står i vejen for sikker genbrug og genanvendelse af materialer