Jönsson fra Herlev sætter trumf på syv års fortsat vækst og går ind i nyt regnskabsår med en ordrebeholdning i omegnen af sidste års rekordomsætning
15-03-2012
Entreprenør- og håndværksfirmaet Jönsson a/s har en ordrebeholdning tæt på sidste års rekordomsætning. Et regnskabsår, der efter en fremgang på knap 60 procent - 218 millioner kroner - endte i 604 millioner kroner, mens resultatet før skat voksede fra 3.2 procent til 4.3 procent
- Medarbejderne har kæmpet bravt, og vi er selvfølgelig stolte over, at det i et trægt marked præget af fortsat stagnation er lykkedes at overtrumfe vores målsætninger med en markant stigning i både overskud og omsætning.
Det er administrerende direktør Robert Mayer fra Jönsson a/s, der efter et år på posten som administrerende direktør er på banen med en sjælden solstråle i den fortsat trængte byggebranche.
- Samtidig kan vi med stor tilfredshed notere at fremgangen er holdbar, for kunderne vender tilbage, og vi har firs procent af det nye års forventede omsætning på blokken, fortsætter Robert Mayer og pointerer, at væksten er jævnt fordelt og dækker hele viften af total- og hoved- og fagentrepriser indenfor nybyggeri, renovering og serviceopgaver.
Fremgang på alle fronter
- Vi har som total-, hoved- og fagentreprenør fremgang over hele linjen: Vi bygger flere skoler, institutioner og plejehjem, vi bygger flere boliger, vi har flere renoveringsopgaver, og vi har opbygget en stærk platform på sundhedsområdet med store opgaver på en stribe af hovedstadens hospitaler og laboratorier.
Fortsættes ...
- Endvidere har vi haft en stærk udvikling i vores serviceafdeling, der med et specialuddannet team af tømrere, snedkere, murere, malere og gulvlæggere er blevet gearet til akut udrykning, traditionelle reparationsopgaver, ombygninger og mindre hovedentrepriser i egenproduktion, ligesom afdelingen oplever en markant fremgang i antallet af faste serviceaftaler, hvor vi sørger for regelmæssige eftersyn og løbende vedligehold.
Mange nye arbejdspladser
- Derudover har vi parallelt med det stigende aktivitetsniveau og ikke mindst med henblik på at styrke bygge- og projektlederfunktionerne fået tilført betydelige ressourcer i form af højt kvalificerede medarbejdere, konstaterer den administrerende direktør i Jönsson a/s og tilføjer, at firmaet i dag beskæftiger 24 lærlinge 50 funktionærer og 70 – 110 timelønnede medarbejdere.
- Den store tilgang af nye veluddannede medarbejdere har skabt en betydelig dynamik i hele organisationen, samtidig med at det har været en udfordring for ledelse og HR-afdeling at integrere de mange nye medarbejdere i ’vores verden’.
- Men også den øvelse er vi lykkedes med. Gennem implementering af et omfattende kultur- og udviklingsprogram samt et stærkt engagement fra både nye og gamle medarbejderne er der skabt fælles fodslag på tværs af fag og niveauer.
- Vi er blevet flere, og vores råderum er styrket med nye, skarpe og opdaterede spidskompetencer. Men grundlaget er det samme. Vi fastholder vores rødder og kerneværdier. Ordentlighed, Tilgængelighed og Engagement vil også i de kommende år være ledetråd for alle vores gøremål, understreger Robert Mayer og karakteriserer firmaets medarbejderstab som et ’stærkt, fælles team med lyst og vilje til vækst og videreudvikling.
Bundlinjen i fokus
- Imidlertid står det fast, at konkurrencen er knivskarp, og selv om vi i øjeblikket er stolte over endegyldigt at lægge de seneste års bratte opbremsning i byggeriet bag os, er der ikke plads til at hvile på laurbærrene, for vi forventer fortsat vækst, og vi skal helt sikkert blive mere effektive og lønsomme på alle niveauer i vores dagligdag uden at gå på kompromis med vores kerneværdier.
- Derfor ser vi sidste års fremgang som en af mange perler i rækken af gode resultater fra Jönsson, og vi fastholder en skarp fokus på bundlinjen, ligesom vi også fremover vil forfølge de fastlagte strategier, som frem gennem lavkonjunkturen har skabt succes og overskud, slutter Robert Mayer, idet han minder om, at Jönsson a/s i forbindelse med generationsskifte for bare otte år siden trådte ind i Engsø Gruppen a/s med en omsætning på under 70 millioner kroner.
- mir
Nedbrydning miljøsanering diamantskæring/boring
Dansk importør af Bobcat
Verificeret og cloud-baseret miljødokumentation - EPD
Magasin om bæredygtighed i byggebranchen
Vinduer, døre, trapper og kviste
Individuelle trætrapper siden 1972. Smukt og funktionelt dansk design.
Køb VVS online - Fri fragt ved køb over Kr. 599,-
Tilbyder ByggepladsService og HåndværkerRengøring
Stærkt sortiment til tætning, dæmpning og beskyttelse
Beskytter effektivt mod svamp, skimmel & insekter
En analyse fra Teknologisk Institut og rådgivningsvirksomheden WSP Danmark A/S peger på, at råstofforbruget i byggesektoren bør kunne måles, så det kan prioriteres mere bevidst
De små - og mellemstore virksomheder bruger hvert år 38 millioner arbejdstimer på at følge op på manglende og forsinkede betalinger. Det svarer til 23.000 årsværk og en tidsomkostning på 12 milliarder kroner
BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger
Virksomhederne bør allerede i planlægningen vurdere, om en stige er det rigtige hjælpemiddel, eller om opgaven bør udføres fra en platformstige, lift eller et stillads