UgensErhverv.dk

Køber sig til byggepladsservice

Det sker stadig oftere, at etablering og drift af byggepladsen gøres til en selvstændig entreprise – dette er også tilfældet, når Region Sjælland opfører en ny akutafdeling på Slagelse Sygehus

09-03-2012

Det sker stadig oftere, at etablering og drift af byggepladsen bliver formuleret som en selvstændig entreprise – dette er også tilfældet, når Region Sjælland opfører en ny akutafdeling på Slagelse Sygehus i det kommende 1½ år.

Entreprisen med byggepladsservice er vundet af Loxam Danmark, som er en af landets største udlejere af materiel og maskiner til byggeri og anlæg.

- Vi skal tage os af alle de ting, som skal til, for at byggepladsen kan fungere. Så kan de firmaer, der har vundet fagentrepriserne, koncentrere sig om det egentlige byggeri, siger afdelingsleder Gert Panton fra Loxam i Greve.

Han forklarer, at Loaxam har tilrettelagt etablering og service af byggepladsen i samarbejde med Rambøll, som er projektets rådgiver. Det bliver således LOXAMs opgave at etablere mandskabsvogne, kontor og mødelokaler i takt med, at de virksomheder, som arbejder i fagentrepriserne, rykker ind på pladsen.

Fortsættes ...


Desuden skal Loxam sørge for indhegninger, rækværk, stilladstrapper plus forsyning, renovation og anden service. Alt sammen til en byggeplads, som når den er på sit højeste, vil beskæftige 120-140 mand.

- Vi har allerede sat 8 moduler op, om lidt forventer vi at sætte yderligere 8 op. Dertil kommer jo al den service og forsyning, som skal til – vand, strøm, kloakering, renovation. Desuden skal vi etablere og vedligeholde skiltningen af forbud og sikkerhedsforskrifter, sørge for førstehjælpsstandere og foretage en del oprydning og rengøring omkring håndværkerne. Senere i projektet kommer vi også til at levere varme og affugtning, forklarer Gert Panton.

Han skønner, at Loxam&s fleksible arbejdsstyrke vil tælle fra et par stykker til helt op til omkring 25 mand i perioder og afhængigt af, hvor i den 18 måneder lange byggeperiode, man er henne.

- Fordelen ved at bruge Loxam er, at vi forstår os på processerne og behovene på byggepladsen – og vi kan sætte ind med rettidige services og målrettede indsatser, som får det hele til at gå lidt nemmere, siger han.

- mir

Brochurer

Konkurser i byggeriet (Uge 44/2026-2)

Konkurser i byggeriet (Uge 44/2026-2)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger

Forkert brug af stige kan koste over 70.000 kroner i bøde

Forkert brug af stige kan koste over 70.000 kroner i bøde

Virksomhederne bør allerede i planlægningen vurdere, om en stige er det rigtige hjælpemiddel, eller om opgaven bør udføres fra en platformstige, lift eller et stillads

Anlægsbranchen får sin egen materialepyramide

Anlægsbranchen får sin egen materialepyramide

En ny materialepyramide skal hjælpe anlægsbranchen med at træffe bedre materialevalg og mindske overforbrug. Branchen står overfor mangel på nøgleressourcer om få år, hvis der ikke handles, lyder det fra initiativtagerne bag

Det helt rigtige sted at være

Det helt rigtige sted at være

Hvordan kommer byggebranchen videre med den grønne omstilling i en tid præget af usikkerhed? Det spørgsmål har været centralt på årets Building Green CPH, der har dannet rammen om faglige diskussioner om byggeriets fremtid