Ny bevilling sikrer Center for Idræt og Arkitektur i endnu tre år.
23-05-2005
Ny bevilling sikrer Center for Idræt og Arkitektur i endnu tre år
En bevilling på 4,5 mio. kroner sikrer, at Center for Idræt og Arkitektur, CIA, kan fortsætte i endnu tre år.
Forskningscenteret blev grundlagt for tre år siden. Og det er de oprindelige stiftere, Kunstakademiets Arkitektskole samt Lokale- og Anlægsfonden, der igen har givet deres støtte.
- Vi er meget glade for at kunne fortsætte og udvikle centrets aktiviteter. Selvom flere og flere dyrker motion, er der samtidig et stigende fedmeproblem i samfundet, siger René Kural, leder af CIA.
Centret er det eneste forskningsinstitut i verden, som beskæftiger sig med idrætsanlæg og idrætsbyggeri for den brede befolkning. Centret har flere forskningsprojekter, som retter sig mod den fremtidige indretning af byer og byrum, så de understøtter bevægelse og motion.
- nn
Danmarks største udbyder af entreprenørmateriel, teleskoplæssere og kraner
Salg og montering •••• Siden 1997 | Prisgaranti
Udlejning af containere til opbevaring og flytning
Lad os gøre det sammen
Verificeret og cloud-baseret miljødokumentation - EPD
Når toppen skal nåes
Vinduer, døre, trapper og kviste
Magasin om bæredygtighed i byggebranchen
Nedbrydning og Miljøsanering
Stærkt sortiment til tætning, dæmpning og beskyttelse
Virksomheder risikerer at skulle betale moms af udført arbejde for eksempelvis staten og kommunerne, FØR det offentlige selv har betalt deres regninger
BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger
Der findes ingen dansk opgørelse over omkostningerne ved arbejdskriminalitet – eksempelvis social dumping – men i Sverige skønnes det at løbe op i milliarder af kroner
Danske byer bliver i dag klimatilpasset, som om vandet følger kommunegrænser og lovparagraffer. Det giver dyre og mangelfulde løsninger. En ny rapport viser en anden vej