UgensErhverv.dk
Det tager kun fem minutter…Spelsbergs samledåse leveres komplet med klemrække

Det tager kun fem minutter…

En ny samledåse gør det lettere og hurtigere for elektrikere at reparere og udskifte lysarmaturer

06-02-2012

Det er ikke sjovt at kravle op på lange stiger og rundt inde mellem spærene for at reparere eller udskifte et lysarmatur. Især ikke om vinteren.

- Det er især træls, når der ikke er lys, fordi strømmen er gået. Med en ny samledåse fra Spelsberg kan jeg pille armaturet ned og sætte det op igen, uden at tage strømmen. Desuden slipper jeg for at stå og fumle med løse ledninger, skruetrækker og gammeldags samlemuffer, fortæller John Nielsen, der er ansat som elektriker på en af Dansk Træemballage A/S’ fabrikker i Ribe og står for driften og vedligeholdelsen af alle de elektriske installationer.

- Det er noget af en opgave, for fabrikken her producerer over en million træpaller om året samt en masse kasser til emballering af maskiner, fabriksdele og meget mere.

Monteres uden skruer
Det er især de ældste lysarmaturer, der kræver meget tid og arbejde at reparere. Og dem er der mange af på fabrikken i Ribe. En del er over 40 år gamle, fra dengang hvor man ikke gik op i, at det skulle være let at vedligeholde. Men med den nye samledåse kan ledningerne til armaturet tages fra og armaturet løsnes på mindre en fem minutter.

Spelsberg dåsen hedder Abox SL og består foruden selve dåsen af en fempolet klemrække med tre udtag per klemme. Klemrækken er skruet fast i boxen med to skruer, og der er mulighed for at montere i alt seks M20/25 forskruninger. Udtagene tager ledninger fra 0,08 til 2,5 kvadrat stive og fleksible ledninger – og ledningerne monteres uden brug af skruetrækker. Man skal blot med en finger løfte/lukke en lille rød klemme.

- Løsningen er især god, når der er mange sløjfninger i installationen, men den er ligeså velegnet i en enkel installation, fastslår John Nielsen.



Tog direkte hjem og bestilte
John Nielsen så første gang løsningen på HI messen 2011 i Herning, og derfra var vejen til handling ultrakort.

- Jeg tog lige hjem og bestilte de første dåser gennem Solar, som lagerfører Abox SL, og siden har jeg bestilt omkring 50. Og hvis det går, som jeg forventer, bliver der brug for endnu flere dåser, når vi går i gang med at renovere lysinstallationen i de ældste haller.

Spelsberg løsningen er ikke kun god i ældre installationer. Den er også god i nye installationer og er nu blevet en slags de facto standard hos Dansk Træemballage A/S – i hvert fald i fabrikken i Ribe.

Spelsberg A/S er et datterselskab af Spelsberg Gmbh, en større tysk producent af dåser og indkapslinger af kunststof og aluminium. Samledåsen Abox SL fås i polystyren og polycarbonat.

-los

Brochurer

  • Scantruck

    Scantruck

    Danmarks største udbyder af entreprenørmateriel, teleskoplæssere og kraner

  • Vika vinduer

    Vika vinduer

    Lad os gøre det sammen

  • Fyns Kran Udstyr

    Fyns Kran Udstyr

    Alt i løftegrej, løfteudstyr, kraner, faldsikring mm.

  • Mul10 ProSafe

    Mul10 ProSafe

    Tagdækkernes faldsikringssystem

  • Spæncom

    Spæncom

    Betonelementløsninger – well-built for well-being!

  • ERS Rengøring

    ERS Rengøring

    Tilbyder ByggepladsService og HåndværkerRengøring

  • P.Olesen A/S

    P.Olesen A/S

    Nedbrydning og Miljøsanering

  • Kassebil.dk

    Kassebil.dk

    Online leasing af varebiler med ét klik.

  • BOXIT

    BOXIT

    Udlejning af containere til opbevaring og flytning

  • Vejletrappen

    Vejletrappen

    Individuelle trætrapper siden 1972. Smukt og funktionelt dansk design.

Konkurser i byggeriet (Uge 44/2026-2)

Konkurser i byggeriet (Uge 44/2026-2)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger

Forkert brug af stige kan koste over 70.000 kroner i bøde

Forkert brug af stige kan koste over 70.000 kroner i bøde

Virksomhederne bør allerede i planlægningen vurdere, om en stige er det rigtige hjælpemiddel, eller om opgaven bør udføres fra en platformstige, lift eller et stillads

Anlægsbranchen får sin egen materialepyramide

Anlægsbranchen får sin egen materialepyramide

En ny materialepyramide skal hjælpe anlægsbranchen med at træffe bedre materialevalg og mindske overforbrug. Branchen står overfor mangel på nøgleressourcer om få år, hvis der ikke handles, lyder det fra initiativtagerne bag

Det helt rigtige sted at være

Det helt rigtige sted at være

Hvordan kommer byggebranchen videre med den grønne omstilling i en tid præget af usikkerhed? Det spørgsmål har været centralt på årets Building Green CPH, der har dannet rammen om faglige diskussioner om byggeriets fremtid