UgensErhverv.dk

Byggebeskrivelser på nettet

Trælaster og byggemarkeder kan yde bedre service

18-05-2005

Trælaster og byggemarkeder kan yde bedre service

Danske Trælasts Beijer Byggmaterial og Silvan Bygg er blandt de mange trælaster og byggemarkeder, som er med i projektet Bygg i Trä, hvor kunderne kan få den rigtige kvalitet, pris og professionelle rådgivning, når de skal i gang med et træbyggeri.

Seneste nye er, at Skogsindustrierna, som ligeledes er med i projektet, nu har opdateret 38 forskellige byggebeskrivelser, som hidtil har været i trykt form og 27 af dem som byggefilm på video, så de nu er blevet let tilgængelige for alle på nettet.

- Folk, der skal i gang med gør-det-selv konstruktioner, kan sidde i hjemmet og planlægge i fred og ro, inden de tager til trælasten og byggemarkedet. Da systemet er stort og fleksibelt, og da trælasten og byggemarkedet har en fuldstændig specifikation til ethvert projekt, kan specifikationerne tilpasses efter den enkelte kundes ønsker og behov. Trælasten og byggemarkedet kan derfor hjælpe med at give de eksakte længder på alt træ til et projekt. Det bliver nærmest som at bygge med Lego, oplyser rådgiver Johan Fröbel, Skogsindustrierna.

Se nærmere på www.byggbeskrivningar.se
-jhan

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

172 boliger i Fælledby er så ringe sat sammen, at de må rives ned inden indflytning

172 boliger i Fælledby er så ringe sat sammen, at de må rives ned inden indflytning

En grundig teknisk undersøgelse af to kommende boligbyggerier i Fælledby har vist alvorlige og omfattende byggefejl i en sådan grad, at de må rives ned, og der må startes forfra. Nu hedengangne Scandi Byg har opført bygningerne

Skatteministeren vil ikke rokke ved CVR-bøder

Skatteministeren vil ikke rokke ved CVR-bøder

Kravet om virksomhedsoplysninger på visse vare- og lastbiler er et led i bekæmpelsen af sort arbejde

- Indfør fast track til virksomheder, der tidligt dokumenterer lavt klimaaftryk

- Indfør fast track til virksomheder, der tidligt dokumenterer lavt klimaaftryk

Byggeprojekter, der dokumenterer et markant lavere klimaaftryk eller en væsentlig anvendelse af genbrugte byggematerialer, bør komme hurtigere gennem den kommunale byggesagsbehandling. Det foreslår Dansk Erhverv

Projekt: Byggebranchen mangler viden om PFAS i byggematerialer

Projekt: Byggebranchen mangler viden om PFAS i byggematerialer

PFAS er fundet i en række byggevarer, men ingen har det fulde overblik over, hvor de problematiske fluorstoffer gemmer sig. Det gør det svært at undgå PFAS i nyt byggeri og står i vejen for sikker genbrug og genanvendelse af materialer