Det kollektive trafiksystem ikke kan konkurrere med bilen. Derfor bør man satse på en udbygning af den kollektive trafik, før man overvejer en betalingsring, mener Dansk Byggeri
23-01-2012
Et lille pusterum på vej til arbejde er ikke en luksus, der er forbeholdt DSBs pensionerede Harry og andre pendlere, som benytter den offentlige transport. Også bilpendlere kan med god ro og varme i sæderne, læse nyheder eller synge om kap med radioen, når de holder i kø i den tidlige myldretid på vej til København.
På trods af køens tomgang, kommer bilerne nemlig i de fleste tilfælde frem før den offentlige trafik. Det viser nye beregninger fra Dansk Byggeri.
Og det er problematisk, hvis man med en betalingsring vil have, at bilisterne kvitter bilen til fordel for den kollektive trafik. For som det ser ud i dag, kommer det til at koste lige fra et par minutter og op til en time om dagen.
- Vores beregninger viser, at forudsætningerne for en betalingsring ikke er på plads. Som det ser ud i dag, er den kollektive trafik ikke et reelt alternativ til biltrafikken. Hvis betalingsringen skal få folk til at lade bilen stå, må vi i gang med en ambitiøs modernisering og udbygning af den kollektive transport. Virker det ikke, så kan vi tale om betalingsring, siger Lea Stentoft, erhvervspolitisk konsulent i Dansk Byggeri.
Fortsættes ...
Vi skal med andre ord satse på at prioritere investeringer og tiltag, som kan få den kollektive trafik op på et konkurrencedygtigt niveau. Ellers bliver betalingsringen bare endnu en uundgåelig udgift uden et reelt alternativ.
- Vi skal have visioner om at skabe et førsteklasses kollektivt trafiksystem, som gør kollektiv transport til et konkurrencedygtigt og attraktivt alternativ til bilen. Det vil helt sikkert give bedre plads til især nødvendig erhvervskørsel i den centrale by, og mon ikke det i sidste ende vil gøre en betalingsring overflødig, siger Lea Stentoft.
Dansk Byggeri peger videre på, at en effektiv løsning af flaskehalse i København – udover en udbygning af den kollektive trafik – også bør indebære en realisering af en havnetunnel mellem Nordhavn og Amager frem til Amagermotorvejen, så en stor del af trafikken ville blive ledt uden om centrum.
- mir
Tysk kvalitets siden 1860!
Online leasing af varebiler med ét klik.
Stærkt sortiment til tætning, dæmpning og beskyttelse
Vinduer, døre, trapper og kviste
Betonelementløsninger – well-built for well-being!
Beskytter effektivt mod svamp, skimmel & insekter
Danmarks største udbyder af entreprenørmateriel, teleskoplæssere og kraner
Verificeret og cloud-baseret miljødokumentation - EPD
Salg og montering •••• Siden 1997 | Prisgaranti
Tagdækkernes faldsikringssystem
Virksomhederne bør allerede i planlægningen vurdere, om en stige er det rigtige hjælpemiddel, eller om opgaven bør udføres fra en platformstige, lift eller et stillads
Med timepriser på mellem 700 - og 1.000 kroner er det, der skulle have været en vejledning om affaldssortering, blevet et kommunalt ta'-selv-bord for gebyrer med forskellige satser for nøjagtigt den samme opgave
ATP har kun fået 2 procent af krav ind i kampen mod lønsvindel. Også venstrefløjen i Folketinget har nu fået øje på de voldsomme administrationsomkostninger i Arbejdsmarkedets Fond for Udstationerede, der administreres af ATP.
Efter en periode i rollen som konstitueret er Sidsel Stabell Hoppe blevet udnævnt til direktør for Cowis danske forretning