UgensErhverv.dk

Undgå nedslidning - brug de tekniske hjælpemidler

Bygningsarbejdere ser ikke tekniske hjælpemidler som forebyggelse mod nedslidning - det skal der rettes op på, mener arbejdsmiljøforskere

21-12-2011

Tekniske hjælpemidler opfattes i højere grad som et værn mod arbejdsulykker end et værn mod fysisk nedslidning. Det viser resultater af interviews med 15 vej- og brobygningsarbejdere og tømrere.

Forskerne konkluderer, at byggebranchen har behov for mere viden om, at tekniske hjælpemidler både skal bruges for at forebygge fysisk nedslidning og arbejdsulykker.

Problemet er at fysisk nedslidning er et noget overset område. Medarbejdere i byggebranchen er udsat for mange risici og fysisk nedslidning af kroppen er en af dem. Mange forlader branchen - og eventuelt arbejdsmarkedet - på grund af tabt arbejdsevne som følge af fysisk nedslidning.

Tekniske hjælpemidler – hvad er det?
Tekniske hjælpemidler er maskiner, redskaber eller udstyr, der reducerer eller fjerner fysiske belastende arbejdsopgaver. I byggebranchen kan det f.eks. være lifte og vogne til at minimere tunge manuelle løft og dårlige arbejdsstillinger eller fjernstyrede vibrationsmaskiner, som bruges ved brolægningsarbejde.

Fortsættes ...
Efter interviews med bro- og bygningsarbejdere og tømrere fandt forskerne ud af:

• Tekniske hjælpemidler generelt ikke opfattes som indlysende at bruge til forebyggelse af nedslidning
• I modsætning til arbejdsulykker og tilskadekomst - opfattes nedslidning som en uundgåelig del af erhvervet.

Derfor er det nødvendigt at udbrede viden om hjælpemidler og nedslidning, mener forskerne.

- Opfindelsen af tekniske hjælpemidler, tilpasning af redskaber og reduktioner i mængder af materialer f. eks. færre mursten på en palle og færre kilo i cementposerne, har gjort det nemmere at forebygge nedslidning i byggebranchen. Alligevel er der behov for, at man i højere grad end i dag udveksler erfaringer og deler viden om, hvordan en øget anvendelse af tekniske hjælpemidler kan være med til at forebygge nedslidning og fastholde medarbejderne på arbejdsmarkedet, siger seniorforsker Pete Kines fra Det Nationale Forskningscenter for Arbejdsmiljø

- mir

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Affaldstilsyn er et kommunalt ta'-selv-bord for gebyrer

Affaldstilsyn er et kommunalt ta'-selv-bord for gebyrer

Med timepriser på mellem 700 - og 1.000 kroner er det, der skulle have været en vejledning om affaldssortering, blevet et kommunalt ta'-selv-bord for gebyrer med forskellige satser for nøjagtigt den samme opgave

Administration af AFU sejler hos ATP

Administration af AFU sejler hos ATP

ATP har kun fået 2 procent af krav ind i kampen mod lønsvindel. Også venstrefløjen i Folketinget har nu fået øje på de voldsomme administrationsomkostninger i Arbejdsmarkedets Fond for Udstationerede, der administreres af ATP.

Midlertidig kaptajn bliver permanent hos Cowi

Midlertidig kaptajn bliver permanent hos Cowi

Efter en periode i rollen som konstitueret er Sidsel Stabell Hoppe blevet udnævnt til direktør for Cowis danske forretning

6000 hektar skal give plads til enorm, grøn erhvervspark i Aabenraa

6000 hektar skal give plads til enorm, grøn erhvervspark i Aabenraa

Byrådet i Aabenraa har vedtaget en helhedsplan, der skal skabe rammerne for en grøn og cirkulær erhvervsudvikling ved Kassø. Planen skal gøre kommunen klar til nye investeringer og arbejdspladser