UgensErhverv.dk
Et festfyrværkeri på væggenVirker tapetet lidt overvældende, er det muligt bl

Et festfyrværkeri på væggen

Tapetet fylder stadigt mere i indretningen af vores boliger. Nu lanceres en kollektion, der absolut ikke er for de farveforskrækkede

13-12-2011

At benytte tapet og fotostater har længe været en trend inden for indretning, og tendensen synes at være, at farver og mønstre bliver kraftigere, og at kreativiteten får frit spil hos designerne bag vægudsmykningen.

Mandrup-Poulsen Tapeter lancerer nu to tapetkollektioner, der i den grad understreger den påstand.

Den ene kollektion lyder navnet Suzani, der stammer fra ordet Suzan, hvilket betyder broderi, og det er inspirationen for tapetets udtryk.

Virksomheden Eijffinger har benyttet sig af blå, violette, brune og gule farver i afbalancerede nuancer, da det skaber varme og hygge. Samtidig lancerer man PIP ll-kollektionen, som bedst kan beskrives som et festfyrværkeri af farver og mønstre.

Blandt motiverne kan nævnes store farverige blomster, der blander sig med påfugle og spurve. Små blomster blander sig med velour i romantiske mønstre, og så er en anden kendetegnende ting ved kollektionen ’collage-stilen’, der giver rum for samlinger som postkort, glansbilleder, frimærker og endda bedstemors syæske.

Begge kollektioner er trykt på ’non-wowen’ papir, også kaldet ’smart paper’.

-tibu

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Affaldstilsyn er et kommunalt ta'-selv-bord for gebyrer

Affaldstilsyn er et kommunalt ta'-selv-bord for gebyrer

Med timepriser på mellem 700 - og 1.000 kroner er det, der skulle have været en vejledning om affaldssortering, blevet et kommunalt ta'-selv-bord for gebyrer med forskellige satser for nøjagtigt den samme opgave

Administration af AFU sejler hos ATP

Administration af AFU sejler hos ATP

ATP har kun fået 2 procent af krav ind i kampen mod lønsvindel. Også venstrefløjen i Folketinget har nu fået øje på de voldsomme administrationsomkostninger i Arbejdsmarkedets Fond for Udstationerede, der administreres af ATP.

Kan et nedlagt landbrug transformeres til et nyt varmeværk i Rønde?

Kan et nedlagt landbrug transformeres til et nyt varmeværk i Rønde?

Et gammelt landbrug kan danne rammen om fremtidens fjernvarme i Rønde. Sammen med Arkikon undersøger Rønde Fjernvarme, om bygningerne kan omdannes til et moderne, elektrificeret varmeværk, der også gavner lokalområdet

Horsens betaler Aarsleff 400 millioner kroner for klimasikring

Horsens betaler Aarsleff 400 millioner kroner for klimasikring

Projektet kommer til at trække på et bredt udsnit af koncernens kompetencer inden for både anlæg, beton, fundering og vandbygning – og skal beskytte den østjyske by mod forhøjet vandstand og stormflod