UgensErhverv.dk

Energifuld restaurering i Christiansfeld

Et restaureringsprojekt vil forsøge at omdanne flere af de gamle huse i Christiansfeld til energivenlig bebyggelse

06-12-2011

Nu bliver Christiansfeld energioptimeret. Det gælder det seneste restaureringsprojekt i Christiansfeld, der nu sættes i gang. Det smukke fredede hus i Lindegade 2, bliver første forsøg på at omdanne flere af de gamle huse i Christiansfeld til energivenlig bebyggelse.

Projektet er en del af det omfattende bybevaringsprojekt, der siden 2002 har haft til formål at restaurere og bevare Christiansfelds gamle historiske bykerne.

Bag projektet står et partnerskab bestående af Kolding Kommune, Brødremenigheden i Christiansfeld og Realdania.

Energioptimering i Lindegade
Ved porten til Christiansfeld ligger Lindegade 2, der netop står overfor påbegyndelsen af et omfattende restaureringsarbejde. Det typiske Christiansfeldhus skal indrettes med fem moderne energivenlige boliger.

Restaureringsarbejdet vil energioptimere huset med bl.a. såkaldte tætningsforsøg, der vil give store energibesparelser. Istandsættelsen af ejendommen skal på den måde også fungere som demonstrationsprojekt, med henblik på at energioptimere andre af de fredede Christiansfelderhuse.

Projektet er det seneste initiativ i den omfattende udvikling og bevaring af den historiske bykerne. I løbet af det forløbne år er tre større restaurering- og ombygningssopgaver afsluttet.

Hotellet er udvidet
Den faldefærdige bygning i Lindegade 27 har fået en særdeles kærlig hånd. Huset, der siden opførelsen i 1793 flere gange har været ombygget, er nu på harmonisk vis renoveret. Husets for- og sidehus er grundigt restaureret og fungerer i dag med de 10 nyindrettede værelser, som en del af Brødremenighedens Hotel.

Fortsættes ...
Gæster på hotellet kan under deres besøg samtidig nyde de elleve smukt restaurerede christiansfelder kakkelovne, der er blevet opsat på hotellet.

Honningkagebageriet er genåbnet
Siden marts i år har man igen kunnet købe de berømte Christiansfelder honningkager i Brødremenighedens markante bageribygning fra 1799. Bageriet er genåbnet i nyindrettede og restaurerede lokaler med den kendte chokolatier Kim Rasmussen fra Haderslev i spidsen.

I butikkens showroom kan kunderne følge med i honningkage- og chokoladeproduktion på nærmeste hold. Bliver man fristet, er der mulighed for at nyde husets lækkerier i den hyggelige café, som er indrettet i tilknytning til bagerbutikken.

Nyt liv i det gamle apotek
Byens apotekerbygning er blevet restaureret og facaden er ført tilbage til bygningens oprindelige udseende. Efter at have huset Christiansfeld Apotek i mere end 200 år har virksomheden Historicum netop åbnet butik i stuetagen, hvor man kan købe historiske dragter, kopier af historiske smykker og bøger m.v. Til bygningen hører den gamle apotekerhave, hvor der igen skal vokse lægeurter. Det er målet, at haven skal åbnes for offentligheden.

Bybevaringsprojektet i Christiansfeld forventes afsluttet i slutningen af 2012.

Kolding Kommune gennemfører, parallelt og efterfølgende en større indsats med investeringer i fornyelse og opgradering af gader, pladser og udendørsarealer i den historiske bykerne i perioden 2010-2023.

- mir

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Affaldstilsyn er et kommunalt ta'-selv-bord for gebyrer

Affaldstilsyn er et kommunalt ta'-selv-bord for gebyrer

Med timepriser på mellem 700 - og 1.000 kroner er det, der skulle have været en vejledning om affaldssortering, blevet et kommunalt ta'-selv-bord for gebyrer med forskellige satser for nøjagtigt den samme opgave

Administration af AFU sejler hos ATP

Administration af AFU sejler hos ATP

ATP har kun fået 2 procent af krav ind i kampen mod lønsvindel. Også venstrefløjen i Folketinget har nu fået øje på de voldsomme administrationsomkostninger i Arbejdsmarkedets Fond for Udstationerede, der administreres af ATP.

Kan et nedlagt landbrug transformeres til et nyt varmeværk i Rønde?

Kan et nedlagt landbrug transformeres til et nyt varmeværk i Rønde?

Et gammelt landbrug kan danne rammen om fremtidens fjernvarme i Rønde. Sammen med Arkikon undersøger Rønde Fjernvarme, om bygningerne kan omdannes til et moderne, elektrificeret varmeværk, der også gavner lokalområdet

Horsens betaler Aarsleff 400 millioner kroner for klimasikring

Horsens betaler Aarsleff 400 millioner kroner for klimasikring

Projektet kommer til at trække på et bredt udsnit af koncernens kompetencer inden for både anlæg, beton, fundering og vandbygning – og skal beskytte den østjyske by mod forhøjet vandstand og stormflod