UgensErhverv.dk
Arkitektpris for De Gule Siders domicil

Arkitektpris for De Gule Siders domicil

Hvidt Arkitekter har modtaget Bygningsprisen 2011 for byggeriet

02-12-2011

Begrundelsen for præmieringen lyder:

&De Gule Sider præmieres for den harmoniske og sikre hoveddisposition samt for en varieret og velproportioneret udformning både inde og ude. Der er tilvejebragt en usædvanlig fin samhørighed og samklang mellem det arkitektoniske udtryk i eksteriøret og interiøret. Inde i bygningen glædes man over det gennemgående, langstrakte, dagslysberigede foyer- og fordelingsrum. Bygningsværket præges overalt af gennemarbejdede og smukt udformede detaljeløsninger og udstråler perfektion og professionalisme i fin overensstemmelse med brugerens imageprofil&

Domicilet består af to bygningskroppe i tre etager med et gennemgående glasoverdækket atrium i midten.

De to kroppe indeholder store åbne kontorer med udsigt til og lysindfald fra facaderne og det centrale atrium, som sikrer visuel kontakt på tværs af bygningen og samtidig gør dens indre åbent og lyst.

Atriet indeholder reception, mødelokaler, cafémiljø og andre fællesfunktioner og fungerer som domicilets samlende punkt; et rum med trafi k, liv og uformelle mødesteder.

Bygningen er placeret ud mod en af hovedindfaldsvejene i Ballerup lige ved siden af Sony’s hovedsæde, der også er tegnet af Hvidt Arkitekter.

Med de to domiciler er der skabt en strækning med en sammenhængende karakter, hvor bygningerne spejler sig i hinanden hvad angår formsprog, materialer og farvevalg.

Sony-bygningens strammegeometriske og højteknologiske udtryk besvares således af De Gule Siders domicils sorte basaltfacade, brudt af store glaspartier.

-tibu

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Affaldstilsyn er et kommunalt ta'-selv-bord for gebyrer

Affaldstilsyn er et kommunalt ta'-selv-bord for gebyrer

Med timepriser på mellem 700 - og 1.000 kroner er det, der skulle have været en vejledning om affaldssortering, blevet et kommunalt ta'-selv-bord for gebyrer med forskellige satser for nøjagtigt den samme opgave

Administration af AFU sejler hos ATP

Administration af AFU sejler hos ATP

ATP har kun fået 2 procent af krav ind i kampen mod lønsvindel. Også venstrefløjen i Folketinget har nu fået øje på de voldsomme administrationsomkostninger i Arbejdsmarkedets Fond for Udstationerede, der administreres af ATP.

Kan et nedlagt landbrug transformeres til et nyt varmeværk i Rønde?

Kan et nedlagt landbrug transformeres til et nyt varmeværk i Rønde?

Et gammelt landbrug kan danne rammen om fremtidens fjernvarme i Rønde. Sammen med Arkikon undersøger Rønde Fjernvarme, om bygningerne kan omdannes til et moderne, elektrificeret varmeværk, der også gavner lokalområdet

Horsens betaler Aarsleff 400 millioner kroner for klimasikring

Horsens betaler Aarsleff 400 millioner kroner for klimasikring

Projektet kommer til at trække på et bredt udsnit af koncernens kompetencer inden for både anlæg, beton, fundering og vandbygning – og skal beskytte den østjyske by mod forhøjet vandstand og stormflod