Men der skal flere initiativer til at få danskerne i gang med at energirenovere. Den kommende tilskudsordning er sat for lavt, mener Trælasthandlerunionen
29-11-2011
Regeringen præsenterede i fredags deres kurs for, hvordan Danmark fremtidssikres mod med en grøn økonomi, stigende energipriser og hvordan vi nedbringer CO2 udslippet. ”Vores energi” hedder udspillet som er en opfølgning på regeringsgrundlaget. Udspillet udpensler, hvordan Danmark skaber en grøn vækstøkonomi og omstiller energisystemet til 100 pct. vedvarende energi i 2050.
Der er to hovedelementer i udspillet. Først og fremmest skal Danmark frem mod 2050 kun benyttes sig af vedvarende energikilder. For at kunne efterkomme dette mål, er det nødvendigt, at danskerne sættes i gang med at energirenovere, således at vi får nedbragt vores energiforbrug.
- Der er potentiale i energiudspillet, som regeringen er kommet med. For at Danmark kan komme i nærheden af at fungere på vedvarende energikilder i 2050, er det ekstremt vigtigt, at der bliver investeret stort i energibesparende løsninger, ellers er det utopi at tro, at vi kan nøjes med vedvarende energikilder, udtaler adm. direktør Palle Thomsen, Trælasthandlerunionen – TUN.
- Der skal flere initiativer til at få danskerne i gang med at energirenovere. Den kommende tilskudsordning er i mine øjne for lavt sat, hvis regeringen for alvor vil have gang i energibesparende investeringer hos danskerne, fortsætter adm. direktør Palle Thomsen, Trælasthandlerunionen – TUN.
- mir
Tilbyder ByggepladsService og HåndværkerRengøring
Dansk importør af Bobcat
Vinduer, døre, trapper og kviste
Beskytter effektivt mod svamp, skimmel & insekter
Magasin om bæredygtighed i byggebranchen
Stærkt sortiment til tætning, dæmpning og beskyttelse
Danmarks største udbyder af entreprenørmateriel, teleskoplæssere og kraner
Lad os gøre det sammen
Nedbrydning og Miljøsanering
Udlejning af containere til opbevaring og flytning
Med timepriser på mellem 700 - og 1.000 kroner er det, der skulle have været en vejledning om affaldssortering, blevet et kommunalt ta'-selv-bord for gebyrer med forskellige satser for nøjagtigt den samme opgave
ATP har kun fået 2 procent af krav ind i kampen mod lønsvindel. Også venstrefløjen i Folketinget har nu fået øje på de voldsomme administrationsomkostninger i Arbejdsmarkedets Fond for Udstationerede, der administreres af ATP.
Et gammelt landbrug kan danne rammen om fremtidens fjernvarme i Rønde. Sammen med Arkikon undersøger Rønde Fjernvarme, om bygningerne kan omdannes til et moderne, elektrificeret varmeværk, der også gavner lokalområdet
Projektet kommer til at trække på et bredt udsnit af koncernens kompetencer inden for både anlæg, beton, fundering og vandbygning – og skal beskytte den østjyske by mod forhøjet vandstand og stormflod