UgensErhverv.dk

Øresundsbron køber nyt driftsovervågningssystem

AcobiaFlux AB vandt udbuddet om at levere et nyt system. Det mindsker det samlede energiforbrug

25-11-2011

Lamper, trafikskilte, kameraer, udluftning, bomme; der er meget teknik som skal fungere døgnet rundt på Øresundsbron. Nu køber broen et nyt datasystem, kaldet et PCMS-system (Plant Control and Monitoring System), for at overvåge al teknisk drift.

- Det gamle system var ved at blive forældet. Det begyndte at blive svært at finde reservedele, så vi behøvede et mere moderne system. Derfor lavede vi dette udbud, som blev vundet af AcobiaFlux, siger Bengt Hergart, anlægsdirektør på Øresundsbron.

Øresundsbron regner med, at det nye system kommer til at sænke omkostningerne ved fremtidige ændringer og opdateringer, som bliver enklere at gennemføre. Desuden kommer det nye system til at hjælpe med at mindske energiforbundet på forbindelsen.

- Vi er konstant på udkig efter måder at sænke vores energiforbrug. Det er frem for alt tunnelen, der bruger energien med sin udluftning og mange lamper. En bedre overvågning gør det lettere for os at sørge for, at teknikken, som udluftningen, ikke går i gang uden der er behov for det, men kun når det er nødvendigt, siger Bengt Hergart.

AcobiaFlux er en af Sveriges største virksomheder indenfor industriel IT og automation. Virksomheden tilbyder løsninger for bearbejdningsprocesser, maskin-, proces-, bolig- og trafikstyring, energieffektivisering, drift og vedligehold samt sikkerhedsovervågning.

- Vi er meget stolte og glade over, at vi har fået til opgave at levere Øresundsbrons nye tekniske platform. I denne komplekse opgave kommer vores kompetencer indenfor systemintegration til sin fulde ret og vi ser frem til et spændende og givtigt samarbejde, siger Mikael Nilsson, direktør for AcobiaFlux.

Aftalen med Øresundsbron er 42 millioner kroner værd og løber over tre år.

-tibu

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Affaldstilsyn er et kommunalt ta'-selv-bord for gebyrer

Affaldstilsyn er et kommunalt ta'-selv-bord for gebyrer

Med timepriser på mellem 700 - og 1.000 kroner er det, der skulle have været en vejledning om affaldssortering, blevet et kommunalt ta'-selv-bord for gebyrer med forskellige satser for nøjagtigt den samme opgave

Administration af AFU sejler hos ATP

Administration af AFU sejler hos ATP

ATP har kun fået 2 procent af krav ind i kampen mod lønsvindel. Også venstrefløjen i Folketinget har nu fået øje på de voldsomme administrationsomkostninger i Arbejdsmarkedets Fond for Udstationerede, der administreres af ATP.

Kan et nedlagt landbrug transformeres til et nyt varmeværk i Rønde?

Kan et nedlagt landbrug transformeres til et nyt varmeværk i Rønde?

Et gammelt landbrug kan danne rammen om fremtidens fjernvarme i Rønde. Sammen med Arkikon undersøger Rønde Fjernvarme, om bygningerne kan omdannes til et moderne, elektrificeret varmeværk, der også gavner lokalområdet

Horsens betaler Aarsleff 400 millioner kroner for klimasikring

Horsens betaler Aarsleff 400 millioner kroner for klimasikring

Projektet kommer til at trække på et bredt udsnit af koncernens kompetencer inden for både anlæg, beton, fundering og vandbygning – og skal beskytte den østjyske by mod forhøjet vandstand og stormflod