UgensErhverv.dk

Rift om stande på byggevaremesse

En række nye tiltag skal udvikle Byggeri 2006 i Fredericia yderligere

02-05-2005

En række nye tiltag skal udvikle Byggeri 2006 i Fredericia yderligere

Når Byggeri 2006 afholdes 21.-24. marts i Fredericia Messecenter, vil der i forhold til de hidtidige Byggeri-messer være en række nye tiltag, som skal udvikle messen yderligere.

- De nye tiltag er målrettet de projekterende ingeniører og arkitekter, de udførende håndværkere samt ikke mindst ledelse og ansatte i Trælasthandlerunionens medlemsforretninger, oplyser adm. direktør Palle Thomsen, TUN. Ifølge en Gallup-undersøgelse er fire ud af fem (83%) af TUN’s medlemmer klar til at markedsføre messen, arrangere busture for kunderne m.v.

Det er som vanligt Danske Fagmesser, der arrangerer messen i tæt samarbejde med TUN.

Ifølge direktør Ingelise Alsø fra Danske Fagmesser erklærede 94% af udstillerne på den udsolgte og meget velbesøgte Byggeri 2004, at de var tilfredse med messedeltagelsen, og 80% af udstillerne angav i Gallup-undersøgelsen, at de allerede havde besluttet sig for at deltage på Byggeri 2006.

- Det ser ud til, at der bliver rift om standene til Byggeri 2006, og søgningen til messen bliver næppe mindre af det høje aktivitetsniveau i byggeriet. Vi vil gøre alt for at leve op til forventningerne og fastholde Byggeri-messens status som Skandinaviens førende markedsføringsplatform for byggevarer, siger Ingelise Alsø.

Arrangørerne forventer, at messen også i 2006 vil tiltrække omkring 30.000 fagfolk.
-jhan

En række nye tiltag skal udvikle Byggeri 2006 i Fredericia yderligere

Brochurer

Det offentliges egne betalingsfrister er elastik i metermål

Det offentliges egne betalingsfrister er elastik i metermål

Virksomheder risikerer at skulle betale moms af udført arbejde for eksempelvis staten og kommunerne, FØR det offentlige selv har betalt deres regninger

Konkurser i byggeriet (Uge 45/2026-2)

Konkurser i byggeriet (Uge 45/2026-2)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger

Arbejdskriminalitet koster milliarder

Arbejdskriminalitet koster milliarder

Der findes ingen dansk opgørelse over omkostningerne ved arbejdskriminalitet – eksempelvis social dumping – men i Sverige skønnes det at løbe op i milliarder af kroner

Klimatilpasning skal udvikle danske byer og ikke blot beskytte dem

Klimatilpasning skal udvikle danske byer og ikke blot beskytte dem

Danske byer bliver i dag klimatilpasset, som om vandet følger kommunegrænser og lovparagraffer. Det giver dyre og mangelfulde løsninger. En ny rapport viser en anden vej