Danske Trælast styrker markedspositionen i Sverige ved at købe butik i Stockholm
02-05-2005
Danske Trælast styrker markedspositionen i Sverige ved at købe butik i Stockholm
Beijer Byggmaterial, en division under byggematerialeleverandøren Danske Trælast, har med virkning fra 1. maj købt Järfälla Byggvaror, der er en stor byggematerialeforretning i Stockholm.
Järfälla Byggvaror, der blev etableret i 1957, har en omsætning på ca. 85 mio. kr. Knap 75 procent af omsætningen hidrører fra professionelle, mens en femtedel er private, resten industri.
- Vi har en målsætning om vækst i divisionen. Det er en vækst, der skal ske både indenfor vores eksisterende enheder og gennem tilkøb af nye. Tidligere på årewt købte vi to handelsvirksomheder i Karlstad, og nu følger vi op på vækstplanerne med købet af Järfälla Byggvaror, som vil styrke vores position i det vigtige Stockholm-område, siger Anders Wassberg, divisionschef i Beijer Byggmaterial.
Beijer Byggmaterial er med mere end 50 butikker Sveriges største landsdækkende byggevarekæde. Der er godt 1000 ansatte, og den årlige omsætning er på 3,3 mia. svenske kr.
Danske Trælast er i Sverige ligeledes repræsenteret med Silvan og Cheapy.
-jhan
Tagdækkernes faldsikringssystem
Alt i løftegrej, løfteudstyr, kraner, faldsikring mm.
Verificeret og cloud-baseret miljødokumentation - EPD
Stærkt sortiment til tætning, dæmpning og beskyttelse
Nedbrydning og Miljøsanering
Fra Typehus til Drømme Villa
Tysk kvalitets siden 1860!
Alt i container, køb, leje, brugt, isoleret etc
Vinduer, døre, trapper og kviste
Miljøsanering, PCB, asbest, skimmel mm.
En grundig teknisk undersøgelse af to kommende boligbyggerier i Fælledby har vist alvorlige og omfattende byggefejl i en sådan grad, at de må rives ned, og der må startes forfra. Nu hedengangne Scandi Byg har opført bygningerne
Kravet om virksomhedsoplysninger på visse vare- og lastbiler er et led i bekæmpelsen af sort arbejde
Byggeprojekter, der dokumenterer et markant lavere klimaaftryk eller en væsentlig anvendelse af genbrugte byggematerialer, bør komme hurtigere gennem den kommunale byggesagsbehandling. Det foreslår Dansk Erhverv
PFAS er fundet i en række byggevarer, men ingen har det fulde overblik over, hvor de problematiske fluorstoffer gemmer sig. Det gør det svært at undgå PFAS i nyt byggeri og står i vejen for sikker genbrug og genanvendelse af materialer