Den 24. november offentliggøres navnene på de verdenskendte arkitekter, der skal konkurrere om at tegne det nye museum
22-11-2011
Opførelsen af Danmarks nye naturhistoriske museum er det største danske museumsbyggeri i nyere tid, og museet bliver et fyrtårn for både forskningen og formidlingen af naturvidenskaben i Danmark.
Det er derfor en lang rejse, der nærmere sig en foreløbig kulmination, når der den 24. november offentliggøres navnene på de seks arkitektfirmaer fra ind- og udland, der deltager i hovedkonkurrencen om det nye museum.
Ved offentliggørelsen vil rektor for Københavns Universitet Ralf Hemmingsen sammen direktør for bygningsstyrelsen Carsten Jarlov og museumsdirektør Morten Meldgaard præsentere konkurrenceprogrammet for offentligheden, samt ikke mindst løfte sløret for navnene på de seks teams, der deltager i konkurrencen.
Offentliggørelsen afholdes i Hvaludstillingen, der både rummer to af museets store erhvervelser fra 2010, finhvalen fra Vejle og grønlandshvalen med den ueksploderede granat, og som ligger i hjertet af det område, hvor det nye museum skal bygges.
En af ikon-udstillingerne på det nye museum bliver netop en ny stor hvalsal.
Tid og sted
Torsdag den 24. november 2011 kl. 14.00
Hvaludstillingen, Botanisk Have, Øster Farimagsgade 2D, København K
-tibu
Læs september 2026 udgaven her
Magasin om bæredygtighed i byggebranchen
Stærkt sortiment til tætning, dæmpning og beskyttelse
Lad os gøre det sammen
Salg og montering •••• Siden 1997 | Prisgaranti
Vinduer, døre, trapper og kviste
Tilbyder ByggepladsService og HåndværkerRengøring
Tysk kvalitets siden 1860!
Køb VVS online - Fri fragt ved køb over Kr. 599,-
Alt i løftegrej, løfteudstyr, kraner, faldsikring mm.
Med timepriser på mellem 700 - og 1.000 kroner er det, der skulle have været en vejledning om affaldssortering, blevet et kommunalt ta'-selv-bord for gebyrer med forskellige satser for nøjagtigt den samme opgave
ATP har kun fået 2 procent af krav ind i kampen mod lønsvindel. Også venstrefløjen i Folketinget har nu fået øje på de voldsomme administrationsomkostninger i Arbejdsmarkedets Fond for Udstationerede, der administreres af ATP.
Et gammelt landbrug kan danne rammen om fremtidens fjernvarme i Rønde. Sammen med Arkikon undersøger Rønde Fjernvarme, om bygningerne kan omdannes til et moderne, elektrificeret varmeværk, der også gavner lokalområdet
Projektet kommer til at trække på et bredt udsnit af koncernens kompetencer inden for både anlæg, beton, fundering og vandbygning – og skal beskytte den østjyske by mod forhøjet vandstand og stormflod