Iværksætterindekset 2011 viser, at selv om rammebetingelserne for iværksætterne er gode, så kan vi gære det bedre
14-11-2011
Antallet af nye virksomheder stagnerer, og for få virksomheder vokser sig store og skaber vækst.
Det viser Iværksætterindeks 2011, som også konkluderer, at rammebetingelserne for iværksætterne i Danmark generelt er gode. Indekset viser også, at der stadig er områder, hvor vi kan gøre det bedre. Den største udfordring er dog, at meget få virksomheder vokser sig store.
Erhvervs- og vækstminister Ole Sohn:
- Iværksætterindekset viser, at vi har for få vækstiværksættere i Danmark. Den gode nyhed er, at faldet i antallet af nye virksomheder er stoppet. Regeringen vil arbejde for at forbedre vækstvilkårene, så vi igen kan øge væksten og velstanden i Danmark. Det kan flere succesfulde iværksættere bidrage til.
De nyeste data tyder på, at der etableres 20.000 nye virksomheder i 2011. Iværksættere skabte 30.000 job i 2008.
Samfundet opnår den største gevinst af nye virksomheders radikale innovation i form af afledte effekter som lavere forbrugerpriser eller øget produktivitet i andre virksomheder.
Vækstiværksættere med eksport har den højeste vækst i jobskabelsen blandt vækstiværksættere. Kun en mindre del af vækstiværksætternes eksport går til vækstmarkeder i BRIK-landene, hovedparten går til nærmarkeder, særligt til Tyskland.
Danmark ligger i midterfeltet af OECD-lande målt på rammevilkår for opstart og vækst. Lige mellem Sverige og Norge og med New Zealand og USA i toppen.
Iværksætterindekset lanceres i forbindelse med Iværksætterkampagnen i uge 46, som Ole Sohn åbner i dag ved et stort arrangement i København.
- mir
Tilbyder ByggepladsService og HåndværkerRengøring
Køb VVS online - Fri fragt ved køb over Kr. 599,-
Lad os gøre det sammen
Online leasing af varebiler med ét klik.
Betonelementløsninger – well-built for well-being!
Individuelle trætrapper siden 1972. Smukt og funktionelt dansk design.
Stærkt sortiment til tætning, dæmpning og beskyttelse
Læs september 2026 udgaven her
Beskytter effektivt mod svamp, skimmel & insekter
Vinduer, døre, trapper og kviste
Med timepriser på mellem 700 - og 1.000 kroner er det, der skulle have været en vejledning om affaldssortering, blevet et kommunalt ta'-selv-bord for gebyrer med forskellige satser for nøjagtigt den samme opgave
ATP har kun fået 2 procent af krav ind i kampen mod lønsvindel. Også venstrefløjen i Folketinget har nu fået øje på de voldsomme administrationsomkostninger i Arbejdsmarkedets Fond for Udstationerede, der administreres af ATP.
BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger
Hvert år indstiller omkring 400 elever og lærlinge deres læreplads til priserne Årets Læreplads og Årets Innovative Læreplads. Nyt projekt skal få flere elever til at dele deres gode lærepladsoplevelser, så flere virksomheder kan komme med