UgensErhverv.dk
Både pænere og energiklarIkke to af facaderne på de renoverede lejligheder

Både pænere og energiklar

Ved renoveringen af 156 Lejerbo-lejligheder i Brøndby Nord har forskønnelse og energioptimering gået hånd i hånd

08-11-2011

Tidens tand havde længe gnavet i Lejerbo-bebyggelsen Brøndby Nord i Brøndby Strand, så en omfattende facaderenovering blev iværksat i begyndelsen af 2011. Samtidig ønskede bygherren et levende og spændende arkitektonisk udtryk. Et af resultaterne er blevet, at ikke to facader i dag er fuldstændig ens.

På blot en enkelt boligblok kan der nemlig være mere end 37 forskellige størrelser facadeelementer i flere farver og i et miks af glas, aluminium og zink, oplyser hovedentreprenøren Enemærke og Petersen a/s.

Smuk og fleksibel løsning
I samarbejde med bygherre, arkitekt og hovedentreprenør udviklede firmaet Alutec A/S i Jyllinge en teknik til fremstilling af facadekassetter beklædt med Rheinzink og udført med stående fals - en håndværksteknik, der giver facaden et unikt udseende og normalt er forbeholdt byggeprojekter i mindre skala. Ganske enkelt, fordi metoden er tidskrævende og derfor relativ kostbar.

- Vi fremstillede facadekassetterne efter mål på vores værksted. Det blev sat i system og gav en lang række praktiske fordele, som næsten halverede omkostningerne, forklarer direktør Carsten Hasselbalch fra Alutec A/S.

Valget faldt på Rheinzink som et af facadematerialerne, da det er vedligeholdelsesfrit, har en lang levetid og &ældes med ynde&.

Samtidig kan materialerne genanvendes 100 pct., ligesom firmaet Rheinzink Danmark var den første byggevareleverandør herhjemme til at kunne fremvise en certificering på Cradle to Cradle, også kendt som vugge-til-vugge.

Bedre miljø ude og inde
Som en del af renoveringen har Brøndby Nord fået facaderne isoleret. Energioptimeringen er med til at forbedre boligernes komfort og indeklima.

Tilsvarende har et hold af havearkitekter og anlægsgartnere givet udemiljøet en gevaldig overhaling, så de grønne områder matcher boligforbedringer - og igen indbyder til leg og socialt samvær.

-tibu

Brochurer

Affaldstilsyn er et kommunalt gebyr ta'-selv-bord

Affaldstilsyn er et kommunalt gebyr ta'-selv-bord

Med timepriser på mellem 700 - og 1.000 kroner er det, der skulle have været en vejledning om affaldssortering, blevet et kommunalt ta'-selv-bord for gebyrer med forskellige satser for nøjagtigt den samme opgave

Administration af AFU sejler hos ATP

Administration af AFU sejler hos ATP

ATP har kun fået 2 procent af krav ind i kampen mod lønsvindel. Også venstrefløjen i Folketinget har nu fået øje på de voldsomme administrationsomkostninger i Arbejdsmarkedets Fond for Udstationerede, der administreres af ATP.

Konkurser i byggeriet (Uge 44/2026-1)

Konkurser i byggeriet (Uge 44/2026-1)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger

For få elever hylder deres læreplads

For få elever hylder deres læreplads

Hvert år indstiller omkring 400 elever og lærlinge deres læreplads til priserne Årets Læreplads og Årets Innovative Læreplads. Nyt projekt skal få flere elever til at dele deres gode lærepladsoplevelser, så flere virksomheder kan komme med